Konut Fiyatları Haziran Ayında % 10,5 Oranında Arttı!

Konut yatırımı yapan ve ev satın almak isteyen kişiler için büyük önem taşıyan konut fiyat endeksi verileri Merkez Bankası tarafından açıklandı. Merkez Bankası konut fiyat endeksi Haziran ayı raporuna göre konut fiyatları Haziran ayında yüzde 10,5 oranında artış gösterdi. İstanbul konut fiyat artış oranı ise yüzde 3,8 seviyesine kalarak yatırımcıları üzdü.

Konut Artış Oranı Enflasyonun Gerisinde Kaldı

Ne yazık ki konut artış oranı Haziran ayında yine enflasyon artış oranının gerisinde kaldı. Haziran ayında enflasyon rakamı yüzde 15,4 olarak açıklanırken konut fiyat artış oranı ise yüzde 10,5 olarak gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre konut fiyatları Haziran ayı içerisinde aylık bazda yüzde 0,9 oranında yükselirken yıllık bazda yaşanan artış yüzde 10,53 oldu. Aynı dönemdeki enflasyon rakamı ise yüzde 15,4 oldu.

Konuta Yatırım Yapanlar Reel Kayıp Yaşadı

Enflasyon rakamından yaklaşık 5 puan geride kalan konut fiyatları yine yatırımcısına reel kayıp yaşattı. İstanbul’da konut fiyatları yüzde 3,8 oranında yükseliş göstererek büyük bir hayal kırıklığı yaşatırken Ankara’da ki konut fiyatları yüzde 8,4 oranında ve İzmir’de ki konut fiyatları ise yüzde 16,9 oranında yükseldi. Hedonik Konut Fiyat Endeksi verileri ise bir önceki aya oranla yüzde 0,6 oranında artış göstererek 226,73 seviyesine yükseldi. İzmir’de yaşanan fiyat artışı İzmirlileri sevindirdi.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz