Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanan yeni verilere göre konut fiyatları 2017 yılının Haziran ayında artış gösterdi. Yaşanan artış 2016 yılının aynı dönemine göre

Konut Fiyatları Haziran Ayında yüzde 12,7 Yükseldi
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanan yeni verilere göre konut fiyatları 2017 yılının Haziran ayında artış gösterdi. Yaşanan artış 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 12,7 olarak kayıt altına alınırken aylık düzlemde ise yaşanan artış yüzde 0,98 olarak kayıtlara geçti. Yaşanan bu artışın ardından konut fiyat endeksi yeni gelinen seviyede 241,07 olarak kayıt altına alındı. 
Konut Fiyatları Yükselmeye Devam Ediyor 
Açıklanan yeni veriler dikkate alındığında konut fiyatlarındaki yükseliş eğiliminin devam ettiği görülürken Haziran ayı içerisinde bir önceki aya oranla % 0,76 oranında artış yaşandığı gözlemlendi. Haziran 2016 ayına oranla yaşanan artış ise yüzde 10,80 seviyesinde gerçekleşti. Araştırmada metrekare birim fiyatları 2 bin 27 lira 46 lira olarak temel alınan araştırmada yeni konutlar fiyat endeksi ise 228,7 olarak gerçekleşti. Yeni olmayan konutların fiyat endeksi ise 239,09 olarak açıklandı.
 
Üç Büyük İlde Artış Devam Etti
Türkiye’nin konut sektöründeki lokomotif gücü olarak kabul edilen İstanbul, Ankara ve İzmir’de de bu tarih aralığında artış yaşandığı görüldü. Hedonik konut fiyat endeksi temel alındığında 2017 yılının Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına oranla İstanbul’da yüzde 8,41, Ankara’da yüzde 9,08 oranında ve İzmir’de yüzde 17,99 oranında artış yaşandığı görüldü. Bir önceki aya göre kıyaslama yapıldığında ise yaşanan artış İstanbul’da yüzde 0,17, Ankara’da yüzde 0,43 ve İzmir’de yüzde 1,98 olarak kaydedildi. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.