Konut Fiyatları Yükseldi, Senetle Satış Düştü

Konut sektörü yılsonuna doğru satış rakamlarını arttırmak için çeşitli kampanyalar düzenlenmeye devam ederken hedefe sayılı günler kala REIDIN Emlak Endeksi raporu verileri açıklandı. Sektör açısından son derece önemli kabul edilen ve en çok itibar gören raporlardan biri olan REIDIN Emlak Endeksi raporu 2007 Ekim dönemi İş Bankası desteği ile hazırlandı. Rapora göre konut fiyatlarında oldukça küçük bir oranda olsa da dahi yine de yükseliş yaşandığı görüldü.

Konut Fiyatları Yükselişini Sürdürecek Mi?

Uzun zamandır sektörde konut fiyatlarının yükseleceği iddiaları dile getirilirken Ekim 2017 REIDIN Emlak Endeksi raporu sonuçlarına göre bir önceki aya oranla konut fiyatlarında yüzde 1,07 oranında artış yaşandığı dikkat çekti. İnşaat maliyeti oranları ve inşaat işçiliği oranlarında yaşanan yükselişlerin ardından zaten konut fiyatlarında yakın bir zamanda yükseliş yaşanmasının kaçınılmaz olduğu belirtiliyordu. Endekste yaşanan bu artışın sektörde uzun zamandır dile getirilen konut zamlarının habercisi olup olmadığı merak edilmeye başlandı.

Senetle Konut Satış Rakamı Azaldı

Sektör için önemli veriler arasında yer alan senetle konut satış rakamlarında da büyük bir düşüş yaşandığı görüldü. Ekim ayı içerisinde gerçekleştirilen toplam satışlar içerisinde senetle konut satışı oranları yüzde 6 seviyesinde azalma göstererek yüzde 30 seviyesine geriledi. Yaşanan bu gelişme sektör için olumlu olarak kabul edilirken peşin alımlarda yaşanan artışın sektöre nakit para akışını desteklemesi oldukça önemli bulunuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz