Oluşan konut stoku söylentileri nedeni ile konut fiyatlarının hızla düştüğü iddia edilse de açıklanan her yeni veride konut fiyatlarının istikrarlı bir şekilde yükselmeye devam ett

Konut Fiyatları Yükselmeye Devam Ediyor 
Oluşan konut stoku söylentileri nedeni ile konut fiyatlarının hızla düştüğü iddia edilse de açıklanan her yeni veride konut fiyatlarının istikrarlı bir şekilde yükselmeye devam ettiği görülüyor. En son açıklanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi verilerine göre konut fiyatları Ağustos ayı içerisinde bir önceki aya oranla yüzde 0.40 oranında artış gösterirken bir önceki yılın aynı dönemine oranla ise yüzde 4.19 seviyesinde arttı. 
Senetle Konut Satışı Azaldı 
Çok talep gören senetle konut satış rakamlarında ise gerileme yaşandı. Açıklanan verilere göre Ağustos ayı içerisinde senetle satılan konut sayısı yüzde 6 seviyesinde gerileyerek yüzde 44 olarak gerçekleşirken banka kredisi kullanılarak satın alınan konut sayısında ise yüzde 2 puanlık artış ile yüzde 32 seviyesine ulaşıldı. Ağustos ayı içerisinde satılan konutlardaki peşinat kullanım oranı ise bir önceki aya oranla yüzde 2 artış gösterdi. 

Stoklar Büyük Bir Hızla Eriyor 
İnşaat sektörü için çok önemli bir veri olarak kabul edilen stok erime hızı ise Ağustos ayında yüzde 3,1 seviyesinde artış gösterdi. Ağustos ayı içerisinde satışı gerçekleştirilen her 100 konuttan 25 tanesi yapımı tamamlanmış konutlardan oluşurken yüzde 75’lik bölüm ise bitmemiş konut stoku içerisinden gerçekleştirildi. Yine istatistikler içerisinde yer alan büyük alanlara sahip olan konutların satışlarında yaşanan artışta oldukça dikkat çekti. Yabancılara konut satış oranında da artış yaşanırken bu artış yüzde 6 seviyesinde meydana geldi. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.