Konut Fiyatları % 50 Düşebilir!

Kat Mülkiyeti Kanunu üzerinde yapılacak olan değişiklikler ile beraber ülkemizdeki konut fiyatlarının yarı yarıya düşürülebileceği iddia edildi. İddianın sahibi olan Avukat Mustafa Güneş arsa payı eşit dağılımı üzerinde yapılacak olan bir düzenleme sayesinde ülkemizde uygulanan konut fiyatlarında yarı yarıya bir indirim sağlanmış olacak.

Kuralın Değiştirilmesi Gerekiyor 

Mevcut olan Kat Mülkiyeti Kanunu çerçevesinde kat payı kurallar gereğince eşit olarak dağıtılırken konut fiyatlarının düşmesini sağlamak için bu kuralın değiştirilerek arsa payı eşit dağılımına çevrilmesi gerekiyor. Bu değişikliğin yapılması durumunda arsa payı maliyeti konutların üzerine yansıtılmadığı için konut fiyatlarında ciddi bir indirim yaşanması söz konusu oluyor. Dolaylı finansman modelinin başarılı bir şekilde uygulanması durumunda konut almak isteyen kişilerin sayılarının büyük bir hızla artması ve konut stoku fazlalığının da elden çıkarılması mümkün olacak gibi görünüyor.

Arsa Maliyeti Açısından Kamu ve Özel Sektör Eşitlenecek

Arsa maliyeti açısından bakıldığında kamu ile özel sektör arasında son derece ciddi bir haksız rekabet bulunduğunu iddia eden Avukat Mustafa Güneş yapılacak bu düzenleme ile beraber bu haksızlığın da ortadan kaldırılacağını söyledi. Yapılacak olan bazı değişiklikler ile büyük sitelerin yönetimlerinde yaşanan sorunların da çözüleceği müjdesini veren Güneş  “altın arsa payı” uygulaması ile büyük sitelerdeki karar alma sorununun ortadan kaldırılacağını ve mülkün değerinin arttırılması konusunda da hiçbir sıkıntı yaşanmayacağını açıkladı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz