En son yayınlanan Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’ne göre aylardır artış yönünde olan konut fiyatları geçtiğimiz son ayda yüzde 0,02 oranında azalış gösterdi.  Geçtiğimiz 3 ay içinde yüzde 0,58, 6 ay içinde %1,4,  bir yıl içinde %5,79, son üç yıl içinde %28,85 ve son beş yıl içinde %77,39 artış gösteren konut fiyatlarının son ayda 0,02 azalış göstermesi sektörde endişe yarattı. Konut fiyatları azalırken konut kira değeri de azalış göstermekte. Son 3 ay öncesine artış yönünde olan kira değerleri son üç ayda %0,49, son ayda ise %0,38 azalış gösterdi.

Yabancı Yatırımcı Giderek Artıyor

 

Geçtiğimiz aylarda son iki yıl içerisindeki en yüksek seviyeye ulaşan yabancı yatırımcı oranı, bu ay da açıklanan veriler neticesinde rekor seviyelere yakın bir oranda seyretti. Yabancı yatırımcıların ağırlıklı olarak tercih ettiği konut 1+1 kategorisindeki konutlar. Bu yüzde 41’lik oran yabancı yatırımcıların neredeyse yarısını kapsıyor. Yabancı yatırımcıların yüzde 38’i 2+1, yüzde 12’si ise 3+1 konut tercih ediyor.  Ayrıca açıklanan verilerde tüm alıcıların yüzde 76’sı bitmemiş, inşaatı devam eden konutları almayı tercih ediyor.

Konut Satışı Oran En Çok Iğdır’da Yükseldi

 

Aralık ayı verilerine bakıldığında konut satış fiyatlarının en çok yükseldiği il yüzde 1,26 oranıyla Iğdır olurken, Kilis ise konut satış fiyatlarındaki yüzde 2,52 ile en çok azaldığı il oldu. Kiralık Konut Fiyat Endeksi’ne göre ise aralık ayında konut kira gelirinin yüzde 1,24 artış gösterdiği iş olan Muş kira gelir oranının en çok yükseldiği il oldu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz