Türkiye, OECD verilerine 2012 yılında, 2013 yılında, 2015 yılında ve 2016 yılında ilk sırada yer alırken 2010 ve 2011 yıllarında ise ikinci ve üçüncü sırada kendine yer edindi. 201

Kiralar Konut Fiyatlarına Erişmiyor
Türkiye, OECD verilerine 2012 yılında, 2013 yılında, 2015 yılında ve 2016 yılında ilk sırada yer alırken 2010 ve 2011 yıllarında ise ikinci ve üçüncü sırada kendine yer edindi. 2010 öncesi yıllarda ise Türkiye için herhangi bir veri bulunmuyor.
Konut Fiyatları, Kiraların Üç Katı Artıyor
IMF tarafından izlenen bir seriye göre, kira artış fiyatları, konut fiyat artışlarına yetişemiyor. Türkiye’deki konut fiyat artışları, kira artış fiyatlarının üç katına çıkıyor. Farklı gelişmelere de yol açan durumda, kiralar bir artarken konut fiyatları üç artıyor.
Kiralar İdeal Amortisman Süresine Uygun Değil
Konut fiyatlarının, kira fiyatlarına kıyasla aşırıya kaçması, balon durumunun söz konusu olduğunu gösteriyor. Yani konutların kira bedeli, konutun değeri ile uyuşmuyor. Konut kiralamalarında esas, konutun kendisini 15 ve 20 yıl arasında amorti etmesi oluyor. Amortisman süresi 15 ve 20 yıl arasında olan konutların kira bedeli ideal olarak görülüyor. Örnek vermek gerekirse 1,7 milyon TL karşılığında satın alınabilen bir konutun, 7,127 TL karşılığında kiraya verilmesi gerekiyor. Fakat İstanbul’da amortisman süresi 15 ve 20 yıl aralığında olan konut bulmak pek mümkün olmuyor. İl genelindeki konutların kendini amorti etme süresi 30 ve 40 yıla kadar çıkabiliyor.
İki Şekilde Kar Edilebilir
Yüksek fiyatlar karşılığında, yüksek fiyat kira çarpanı ile konut sahibi olanların kar etmesi için iki farklı seçenek karşımıza çıkıyor. Önümüzdeki dönem içerisinde konut fiyatlarının, aynı oranda artması takdirinde konut sahipleri, kira gelirinden değil de konut değer artışından kar elde edebiliyor. Konutu kiraya vermek yerine satmak, kişiye büyük kar sağlayabiliyor. Bir diğer seçenekte ise kişi başı gelirinin artması, istihdamın artması ve geleceğe yönelik beklentilerin iyileşmesi takdirinde kar elde etmek mümkün oluyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.