Konut Fiyatlarında Yüzde 1,07 Oranında Artış!

REIDIN Emlak Endeksi 2017 Ekim ayı verileri açıklandı. Sonuçlara göre Ekim ayında konut fiyatlarında yüzde 1,07 oranında bir artış meydana geldi.

Stok Erime Hızı Yüzde 3,4

Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan REIDIN Emlak Endeksi 2017 Ekim sonuçları, ülkenin 68 ilini kapsıyor. Sonuçlara göre, Ekim ayında stok erime hızı yüzde 3,4 oranında oldu. Fiyat artışı ise bir önceki aya kıyas ile yüzde 1,07 oranında, geçen yılın aynı dönemine kıyas ile yüzde 4,29 oranında ve metrekare başına yüzde 2,03 oranında oldu. Konut fiyatlarında en fazla artışın görüldüğü il Balıkesir oldu.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ndeki Artış

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi, Ekim ayında bir önceki aya kıyas ile yüzde 0,28 oranında artış, bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile yüzde 4,29 ve endeksin başlangıç tarihi olan 2017 Ocak ayına kıyas ile yüzde 77,50 oranında artış gösterdi.

YODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2017 yılı Ekim ayı ile ilgili değerlendirmelerini şu şekilde yaptı; “Yılın ilk 10 ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)’nde yüzde 9.42, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yurt İçi-ÜFE)’nde yüzde 11.66; ortalama dolar kurunda ise yüzde 4,98 oranında artış yaşandı. Konut İnşaatı Maliyet Endeksinde ise 2017 yılı üçüncü çeyrek itibarıyla, geçen yılın son çeyrek dönemine göre yüzde 15.32 oranında artışın gözlemlenmesine rağmen, markalı konut üreticilerinin, yüzde 3.44 oranında fiyat artışına gitmeleri, artan maliyetleri fiyatlara yansıtmadıklarını gösteriyor”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz