Gayrimenkul sektörü eğitim almayı gerektiren, uzmanlık ile başarılı sonuç elde edilebilen bir sektör olup, farklı alanlardan sektöre giriş yapan, para kazanma odaklı olan ve etik d

Para Kazanma Odaklı Müteahhitler ve Emlakçılar Mağduriyet Yaratıyor
Gayrimenkul sektörü eğitim almayı gerektiren, uzmanlık ile başarılı sonuç elde edilebilen bir sektör olup, farklı alanlardan sektöre giriş yapan, para kazanma odaklı olan ve etik dışı çalışmalar yürüten müteahhitler ile emlakçılar sebebi ile mağduriyetlerin yaşanması söz konusu olabiliyor.
İşe Hakim Olmayan Müteahhitler
Gayrimenkul sektöründe en sık karşılaşılan mağduriyetlerin sebebi işe hakim olmayan, mal varlığını kendi alanı dışında değerlendirmek isteyen müteahhitler oluyor. İnşaat yapı maliyetlerini, bölgesel fiyatları, yüzde oranlarını ve bunlar gibi birçok dengeye hakim olmayan müteahhitlerin elini attıkları işler genel olarak pek de iyi sonuçlanmıyor.
Örneğin, bölgenin kat karşılığı yüzde oranları ile ilgili yapılan bir yüzeysel araştırma sonucunda arsa sahibi ile arasında inşaat sözleşmesi gerçekleştirebilmek için çok daha büyük bir oranda vaatte bulunulabiliyor. Söz konusu durumlarda daha fazla kazanç sağlamak isteyen arsa sahiplerinin de hatalı olduğu bu girişimlere müteahhit daireyi daha yüksek bir fiyata satması gerektiğinden dolayı satış zorlanıyor. Ve tahmin edilemeyen inşaat maliyetleri ile nakit sıkıntısı yaşanıyor. Bu durumda müteahhit, inşaat işlemlerini tamamlayamıyor ve ortaya mağduriyet çıkıyor.
Para Kazanma Odaklı Emlakçılar
Daha fazla kazanç sağlamak isteyen, elindeki nakdi inşaat yatırımına yönelten müteahhitlerin yanı sıra bazı emlakçılar da sektörde mağduriyet yaşanmasına yol açabiliyor. Etik dışı çalışmalarda bulunmayan, mesleğinde uzmanlaşıp kendini kanıtlamış ve fayda odaklı çalışmalar yürüten emlakçılar ile işbirliği yapılmadığı takdirde mağduriyet yaşanması kaçınılmaz oluyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.