Ev yaptırırken dikkat etmeniz gereken hususlar ve bulundurulması gereken bazı belgeler bulunuyor. Aşağıda başlıklandırdığımız ve gerekli mercilerden alınması gereken belgeleri sıra

Konut İnşaat Yaparken Sırasıyla Alınması Gereken Belgeler
Ev yaptırırken dikkat etmeniz gereken hususlar ve bulundurulması gereken bazı belgeler bulunuyor. Aşağıda başlıklandırdığımız ve gerekli mercilerden alınması gereken belgeleri sırasıyla size sunuyoruz.
Proje Onayı
Proje konusu olan konutun inşa edilebilmesi için, projenin belediye tarafınca onaylanması gerekiyor. Denetlenip, onaylandıktan sonra alınan belge, yapı ruhsatı ve iskan izni gibi belgeler için de bir ön onay olarak sayılabilir.
Yapı Ruhsatı
Proje kapsamındaki konutun belediye tarafından onaylanması sonrasında yapı ruhsatının da alınması gerekiyor. Proje konusu olan konut mücavir alanlar içerisinde bulunuyorsa yapı ruhsatını belediyeler tarafından, mücavir alanların dışında kalıyor ise valilikler tarafından alınıyor. 3194 sayılı İmar Kanununca, istisnai yapıların dışında tüm binaların yapı ruhsatı alması gerekiyor. İnşaat sürecinin başında alınması gereken yapı ruhsatı, satın almak istediğiniz evler için en önemli etkenlerden birisidir.
Kat İrtifakı
Konut kredisinden faydalanmak istiyorsanız göz ardı etmemeniz gereken bir husus olan kat irtifakı, yapıdaki bağımsız bölümlerin arsa paylarının belirlenmesi, tapuda her bölümün ayrı bir işleme tabi tutulabilmesi için gerekiyor. İnşaata verilen kat irtifakında, binanın tüm özellikleri detaylı bir şekilde belirtiliyor. Ayrıca arsa payı devredilirse, ona bağlı olan kar irtifakı da devredilmiş oluyor.
İskan İzni
Konutun belediye tarafınca onaylanmasından ve denetlenmesinden sonra iskan izni yani yapı kullanım izni veriliyor. Yapı kullanım izni, İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni tarafınca veriliyor olup, izni almak isteyen yetkililerin dilekçe ile belediyeye başvurması gerekiyor.
İmar Durum Belgesi
İmar durum belgesi, gayrimenkulün ilgili olduğu belediye tarafından alınıyor. Söz konusu belge sayesinde, yapının belirtilmiş olduğu arsaya inşa edilmek için uygun olup olmadığını belirtiyor. 
Temel Üstü Ruhsatı
Yapı için başlatılacak olan inşaat sürecinde alınması gereken belgeler tamamlandığı takdirde, inşaat sürecine devam edebilmek için temel üstü ruhsatının da alınması gerekiyor. Ruhsat, belediyeler tarafından alınıyor olup, konutun projeye sadık bir şekilde inşa edilmesi zorunlu oluyor ve ruhsatın alınmasının ardından konutun doğru kurulduğu kesinleşiyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.