Konut Kapıcıları Elektrik ve Yakıt Ödemelerine Katılır mı?

Konut kapıcılarına görevleri nedeniyle konut verilebiliyor. Ve iş sözleşmesi devam ettiği sürece kendisinden kira bedeli talep edilmiyor. Kapıcılar, görev süresince aldıkları konutta yakıt, elektrik ve su gibi giderlerin ödemesine katılır mı?

Kapıcıların sorumlulukları, yöneticinin talimatı doğrultusunda konutun kaloriferini yakmak ve ısısını ayarlayıp zamanında söndürmek, hidrofor ve benzeri araçları çalıştırmak, binanın ortak yerlerini ve tesislerin temizliğini sağlamak, demirbaşlar, araç ve gereçli düzenli bir şekilde bakımlı ve işler şekilde bulundurmak, kendisine ayrılmış olan konutu amacı dışında kullanmamak, korumak ve konuta kendisi ya da ailesinden gelecek zararları karşılamak, konutun güvenliğini sağlayacak önlemleri almak, belirlenmiş olan saatlerde servis hizmetlerini, çöpleri toplamayı, bahçe düzenlemelerini yerine getirmek.

Bu görevlerini yerine getiren kapıcıya maaş verileceği gibi, kira bedeli talep edilmeden konut da verilebiliyor. Fakat kendisine konut verilmesi zorunlu olmamakla beraber, tarafların isteği doğrultusunda gerçekleşiyor. Kendisine konut verilmişse, söz konusu konutun özelliklerinin ve koşullarının 3194 sayılı İmar Kanunu ve Belediye İmar Yönetmelikleri ile öngörülen niteliklere uyması gerekiyor.

Konut Kapıcıları yönetmeliğinde, kapıcıya tahsis edilen konutun kira bedeli ve kapıcının yakıt, elektrik, su gibi giderlere katılıp katılmayacağı ile ilgili madde şu şekilde;

Madde 13 — Kapıcıya görevi nedeniyle konut verilmesi zorunlu değildir. Kapıcıya görevi nedeniyle konut verilmişse, konutun 3194 sayılı İmar Kanunu ve Belediye İmar Yönetmelikleri ile öngörülen asgari koşullara uygun olması gerekir. Kapıcıya, görevi nedeniyle verilmiş olan konut için iş sözleşmesinin devamı süresince kira istenemez. Kapıcının su, elektrik, ısınma ve sıcak su giderlerine kısmen ya da tamamen katılıp katılmayacağı sözleşme ile belirlenir. Kapıcı konutunun boşaltılmasında, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun Ek 2 nci maddesi hükümleri uygulanır. Bu konuda iş veya toplu iş sözleşmesinden doğan haklar saklıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz