Konut Kendini Kaç Yılda Amorti Eder

Öncelikle belirtmesi gereken noktaların başında, konut yatırımlarının tümü olmasa bile büyük ölçüde, maddi olarak kâr etmek hedefi ile yapılan yatırımlar gelmektedir. Ancak bu yatırımların bedellerinin normal bir çalışan vatandaşın maaşına bakıldığı zaman oldukça yüksek miktarlarda ödenen paralarla yapıldığı ortaya çıkmakta. Bu sebeple yatırım yapılmadan önce oldukça dikkatli hareket etmek gerekmektedir. Yatırım yapılma aşamasında genel olarak bazı yatırımcılar, söz konusu yatırımların 10 sene içinde kendisini amorti edeceklerini öngörür fakat bu yanlış bir hesaplamadır. Zira bazı yatırımlar 10 seneden daha kısa bir zamanda, bazı yatırımlar ise 10 seneden daha uzun bir zamanda kâr ettirebilmektedir. Kimi yatırımcılar ise yatırım yapmak istedikleri bölgelerin oldukça yüksek fiyatlarda olduklarını düşünerek yatırımdan uzak durmayı tercih etmekteler.

İşin biraz daha tekniğine ve istatistik verilerine baktığımızda, dünya üzerindeki sektör araştırmacıları, konut yatırımlarının kendilerini 10 senede amorti edebildiklerini fakat yapılacak olan söz konusu yatırımların merkezi bölgelerde, işyeri ve lüks iş merkezlerinde bulunan yerler olduğunu belirtiyorlar. Çoğu vatandaşın kafasında yer alan evi aldıktan sonra kirası ile ödemelerini yaparım düşüncesi de bu durumda çöpe gitmiş oluyor. Söz konusu durumun çöpe gitmemesi için kira geliri olan yerin hem merkezi bir bölgede hemde değerinin fazla olması gerekmektedir. Bu durumda yüksek olan kira geliri ile kredi ödemeleri gerçekleşebilir..

Yapılan araştırmalar sonucunda yatırım için satın alınan konutlar kendilerini on altı sene ile yirmi sene arasında amorti ediyor. Bu durumdan yola çıkıldığında, konuta yatırım yapmak yerine arazi ya da arsa gibi yerlere yatırımın daha kazançlı olacağı ortaya çıkıyor. Ayrıca yatırım yapılacak olan arazi veya arsaların gelişim sürdürmekte olan bölgelerde olması, kısa vadede iyi bir kar oranının sağlanması demektir. İşyeri satın alarak yatırım yapmak isteyenlerin ise, en az on beş sene bekleyerek yatırımlarını amorti edeceklerini belirten araştırmacılar, konut ya da işyeri için yatırım yapacakların ciddi araştırmalar ve analizler yaptıktan sonra gerekli olan adımları atması gerektiğin savunuyorlar.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz