AYD Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Belgü, katıldığı Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcılar Derneği “Söyleyeceklerimiz Var” toplantısında, iki yıl içerisinde Borçlar Kanunundaki konut

Kiralar Birbirinden Ayrılıyor
AYD Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Belgü, katıldığı Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcılar Derneği “Söyleyeceklerimiz Var” toplantısında, iki yıl içerisinde Borçlar Kanunundaki konut kirası ve ticari kiranın birbirinden ayrılacağını belirtti.
Ticari Kiralama Farklı İrdelenmeli
Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Belgü, alışveriş merkezlerinin iki önemli sorunu olduğunu belirterek, “Birincisi, 2012 yılında Borçlar Kanunu’nda bazı maddeler 8 sene için ertelendi. Bu AVM ticari kiralama prensiplerine aykırı olan maddelerdi. Türkiye’de ne yazık ki konut kiralamayla ticari kiralamayı aynı kanun altında görüyoruz. Halbuki dünyanın her yerinde ticari kiralamanın farklı olarak irdelenmesi lazım. Çünkü, konutta devlet bireyi koruyacaktır. Ticari kiralamada ise iki basiretli tacir beraber otururlar karşılıklı karar verirler, bir sözleşme akdederler. Burada devletin müdahalesi ve yaptırımının olabildiği kadar az olması lazım. Önümüzdeki iki sene içerisindeki en büyük hedefimiz, en büyük idealimiz Borçlar Kanunu’ndaki konut kirasıyla ticari kirayı birbirinden ayırmak” şeklinde açıklamada bulundu.
Genel Giderlerin Dağılımı
Hulusi Belgü’nün değindiği bir diğer sorun ise genel giderlerin dağılımı ile ilgili olduğunu ve çıkan yönetmeliğin, diğer ülkelere göre çok farklı bir uygulama sunduğunu şu sözleri ile belirtti; “Ticaret Bakanlığı tarafından 2016’nın son iş günün de bir yönetmelik çıktı. Bu yönetmelik, dünyanın hiç bir yerinde olmadığı şekliyle, kimin ne kadar metrekaresi varsa bütün genel giderleri ona bölünerek hesaplanması üzerinde. Halbuki dünyada bu bir katsayıyla yapılır.”

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.