Konut Kredilerin Zorunlu Olmayan Sigortalar Hangileridir?

 

Konut kredileri, günümüzde ev almak isteyen kişilerin en çok tercih ettiği yöntemlerden birisi olup, evlerin fiyatlarına göre yüzde 20’lik bir kısmı peşin ödeyen kişiler kalan kısmı ise konut kredisi çekerek ev sahibi olabiliyor. Bu durum tabi ki kira ödemek yerine oldukça akıllıca bir yöntem olurken düşük faiz oranları ile yararlanılan krediler için belli sigortalar uygulanması zorunludur. Fakat bazı bankalar konut kredileri zorunlu olmayan sigortalar da sormadan uygulayarak sizden ücret tahsil etmekte olup, bu durumun önüne geçmek amacı ile vatandaşlar konut kredilerinde zorunlu olmayan sigortalar hangileri bilmeleri gerekmektedir.

Konut Kredisinde Zorunlu Olmayan Sigortalar

 

Konut kredisi çeken kişiler ev sahibi oldukları zaman zorunlu olarak yaptıracakları tek sigorta çeşitti DASK olup, bu da zorunlu deprem sigortasıdır. Bu sigorta çeşitti ise bankalarda kredi çekerken yapıldığı düşünülmekte olup, yanıltmaca bir yöntem olarak karşınıza sürekli çıkmaktadır. Bankalarda yapılan zorunlu konut kredisi sigortası aslında yoktur. DASK ayrı bir sigorta olup, sigorta şirketleri tarafından yapılmaktadır. Konut kredisi ile kesinlikle bir bağlantısı bulunmamaktadır. Bunun için DASK ile bankaların yaptıkları sigortaları karıştırmamalısınız. Eğer ki yanlışlıkla karıştırdığınızı anladıysanız o zaman bankayı Tüketici Hakları Hakem Heyetine şikayet ederek ödediğiniz parayı iade almanız mümkün bir durumdur. Geçtiğiniz seneler de bununla ilgili bankalar vatandaşlara birçok geri iade yapmıştır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz