Konut Kredilerinde Hayat Sigortası ve Hayat Sigortasının İptali

Bankalar tarafından sunulan konut kredisi imkanından yararlanmak isteyen tüketicilerin yaptırması gereken bazı sigortalar bulunuyor. Kanuni olarak isteğe bağlı olan sigortalar bulunsa da, hayat sigortasının zorunlu olup olmadığı merak edilen konular arasında yer alıyor.
 
Konut Kredisinde Zorunlu Olan Sigortalar

Konut kredisi imkanı sunan banka ya da diğer kuruluşlar, bazı sigortaların da yaptırılmasını zorunlu kılıyor. Bankalar tarafından yaptırılması istenen tüm sigortalar, kanunen zorunlu olmuyor. Konut kredisi alırken, tapu üzerinde alım ve satım işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için “Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)” haricindeki sigortalar isteğe bağlı oluyor.

Hayat Sigortası Nedir?

Hayat sigortası, sözleşme yapılan şirketin, belirlenen prim bedelinin ödenmesi karşılığında, belirtilmiş olan sürede belli koşullar halinde yaşam kaybı ya da belirtilen süreden daha uzun bir süre hayatta kalınması halinde, hayat sigortasını yaptıran kişiye ya da yakınlarına sigorta bedeli ödenmesini sağlar.

Meydana gelebilecek bazı riskli durumlarda teminat sahibi olmak isteyen ve bunun yanı sıra tasarruf yapmak isteyen kişiler bu sigortadan yararlanabilir.

Hayat Sigortasının İptal Dilekçesi

T.C.
……………………………… KAYMAKAMLIĞI
Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na
Şikâyetçi                 : …………………………………………………………………..
Adresi                    : ………………………………………………………………………..
Şikâyet Edilen          : …………………………………………………………………..
Adresi                :…………………………………………………………………………
Ş. Parasal Değeri      : ………………………………….. TL.
Şikâyet Tarihi          : …/…/201…
Konusu                  : Bilgim, rızam ve onayım olmadan “Hayat Sigortası” yapılması, (Haksız Şart)
Açıklamalar             :
1.    …………………….. Bankasından ………………. Kredisi aldım.
2.    Bu krediye ilişkin sözleşme imzaladım. Ancak ilgili mevzuat gereğince sözleşmede yer alacak hükümlerin 24 saat öncesinde bilgilendirmenin yazılı ve sözlü olarak yapılması gerekirken banka bunu yapmamıştır.
3.    ……………….. Kredisi sözleşmesinde daha sonradan banka tarafından ilave edilen “Hayat Sigortası” bedelinin yer aldığını ve kesintilerinin yapıldığını tespit ettim.
4.    Aslında Hayat Sigortası, zorunlu değildir. Çünkü ilgili mevzuata göre tüketicinin bilgisi, rızası ve onayı alınmadan yapılan sigortaların hukuken hiçbir geçerliliği yoktur.
5.    Tüm bu izah edilenler bağlamında haksız ve hukuksuz olarak banka tarafından kesintisi yapılan hayat sigortası adı altındaki “………………………. TL” bedelin tarafıma iadesine karar verilmesini istiyorum.
Hukuki Sebepler       : 4077 Sayılı Kanun 6.md. ve diğer ilgili mevzuat.
Deliller                    : Kredi sözleşmesi, ödeme belgeleri, banka sistem kayıtları, bilirkişi incelemesi ve sair deliller.
Netice ve Talep       : İzah edilen nedenlerden ötürü;
1.    Şikâyetimin Kabulüne,
2.    Hayat Sigortası kesintisinin İptaline,
3.    ……………………… TL bedele, banka mevduat hesaplarına uygulanan en yüksek değişken faizin ilave edilerek toplamının tarafıma iadesine,
Karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederim.
Şikâyetçi
(Ad, Soyad ve İmza)

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz