Konut Kredisi Arsa Tapulu Evler İçin Kullanılabilir mi?

Konut kredisi ile ev sahibi olmak isteyenler, düzenli aylık gelirinin olduğunu ispatlayıp, sorunlu kredisinin olmadığı ve bankalar tarafınca verilen kredi skoru kötü değilse konut kredisinden faydalanabilir. Ayrıca konut kredisinden faydalanacak kişilerin yanı sıra, söz konusu konutun da bazı niteliklere sahip olması gerekiyor.

Konut kredisi veren bankalar, teminat almak için söz konusu kredi verilen evi ya da krediyi alan kişinin üzerine olan bir evi kendi adlarına ipotek tesis ediyor. Böylece konut kredisi alan kişinin borcu tahsil edilemez ise, konut satılarak bankalar alacağı borcu tahsil edebiliyor.

Konut kredisinden faydalanmak için kişinin sorunlu bir kredisi olmadığını ve düzenli gelirini ispatlaması gerektiği gibi, söz konusu konutla ilgili ispatlaması gereken birtakım noktalar da bulunuyor. Öncelikle konutun hukuken sorun çıkarmayacak bir konut olması gerekiyor. Ve kredi verilecek konutun kat irtifaklı ya da kat mülkiyetli tapusu bulunması gerekiyor.

Arsalar İçin Kredi Durumu Ne?

Arsa tapusu bulunan evlerin de tapu müdürlüğünde kaydı bulunmadığı için, bankalar tarafından bu evlere yönelik konut kredisi yardımında bulunulmuyor. Bunun sebebi ise, kat irtifaklı ya da kat mülkiyetli tapusu bulunan evlerin, banka tarafından teminat olarak alınabiliyor olması. Ve bu yüzden bankalar, teminat alamayacakları için arsa tapulu evlere konut kredisi imkanını sunmuyor. İstisna olarak, belirlenmiş bazı koşullar altında kredi veren bankalar da bulunabiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz