Konut Kredisi Başkasına Devredilebilir Mi?

Özellikle de son dönemde ev satın almak isteyen kişilerin büyük bir bölümünün konut kredisi kullanmayı tercih etmesi ile beraber ipotekli konut satışı oranlarında da bariz bir artış yaşandığı görülmektedir. İpotekli konut satın almak isteyen kişiler ise en çok “konut kredisi başkasına devredilebilir mi?” sorusunun yanıtını aramaktadır. Yine konut kredisi kullanan ancak ödemekte zorlanan kişiler de bu krediyi anne, baba, kardeş ya da eş gibi yakın akrabalara devretmek istemektedir.

Konut Kredi Borcu Devredilebilir Mi?

Hayır, ne yazık ki bankalar konut kredisi borcunun devri için yapılan başvuruları kabul etmemektedir. Çünkü konut kredisi kişiye özel olarak açılan krediler olup bu kredinin aynı koşullarda bir başkasına devredilebilmesi mümkün değildir. Bunun en önemli nedeni bankanın güncel kredi faiz oranları yükseliş eğiliminde ise kredi faiz gelirinden zarar etmesidir. Örneğin 3 sene önce 120 ay vadeli konut kredisi kullanan bir kişiye uygulanan konut kredisi faiz oranı ile bu krediyi günümüzde kullanacak olan kişinin ödeyeceği faiz oranı kesinlikle aynı olmayacaktır.

İpotekli Konut Satışı Nasıl Yapılır?

Üzerine ipotek tahsis edilen bir konutu yine konut kredisi kullanarak satın almak istiyorsanız ve sizde ipotek koyan banka üzerinden konut kredisi çekecekseniz banka bu durumda iç yazışma yaparak işlemi tamamlamaktadır. İpotek borcunu kredi bedeli ile kapatmakta, ardından yeni kredi kullanım işlemini tamamlayarak yeni kredi çeken kişiye satışı gerçekleştirerek yeniden tapuya ipotek koymaktadır. Nakit işlemlerde ise öncelikle mutlaka satış bedelinden ipotek borcu kapatılmalı, kalan tutar ev sahibine ödenmelidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz