Konut Kredisi Dosya Masrafı İadesi 2019’de Nasıl Alınacak?

 

Bankalardan konut kredisi kullanan kişilerin şikâyetçi oldukları konuların başında dosya masrafı yer almaktadır. Bu konu hakkında hiçbir yasal dayanağı bulunmamasına rağmen bankalar dosya masrafı almaya devam ederken konut kredisi dosya masrafı için dava açılması yeterli oluyor. Peki, konut kredisi dosya masrafı iadesi 2019’de nasıl alınacak?

Konut Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Alınır?

 

Konut kredisi kullanılırken ödenen dosya masrafı iadesi için mutlaka dikkatli davranılması gerekiyor. Çünkü haksız yere açılan davalarda bankanın avukat masrafını da ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu nedenle sözleşme imzalarken sizden alınan tutarın hangi isimler altında alındığına dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle de 2014 yılının Ekim ayından itibaren kullanılan kredilerde bankalar formalite değişikliğine gittikleri için bu tarihten önce kullanılan krediler hakkında dava açılması öneriliyor. Dosya masrafını alabilmek için mutlaka 4 bin 570 liranın altında kalan tutarlar için Tüketici Hakem Heyetine daha üstünde olan tutarlar için ise Tüketici Mahkemelerine başvuruda bulunulması gerekiyor.

Dilekçe Yazarak Başvuruda Bulunmanız Yeterli Oluyor

 

Açılacak olan davalarda öncesinde mutlaka dilekçe yazılarak başvuruda bulunulması gerekiyor. Öncelikle konut kredisi dosya masrafını gösteren dekontunuz bulunmuyorsa bankaya başvuruda bulunarak bu tutarı öğrenmeniz gerekiyor. Ardından aşağıda yer alan dilekçe ile başvuru işleminizi gerçekleştirmeniz yeterli oluyor.

T.C.

……………… KAYMAKAMLIĞI TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI’NA

ŞİKAYET EDEN :……………………………………………… Adres :……………………………………………………….

ŞİKAYET EDİLEN :…………………………………………… Adresi :………………………………………………………

ŞİKAYETİN PARASAL DEĞERİ :………..TL

ŞİKAYET TARİHİ : ../../20…

ŞİKAYETİN KONUSU : Dosya masrafı adı altında alınan ……………… -TL’nin iadesi talebimdir.. (4077/6-10. maddeleri)

AÇIKLAMALAR:

1-) ……………… Bankası, …………………. şubesinden ………………………. tarihinde………………………. adı altında ………………. Türk Lirası kredi aldım.

2-) Banka ile kredi sözleşmesi imzaladım. Bu sözleşmenin örneği bana verilmediği gibi önceden hazırlanmış matbu sözleşme olduğu için sözleşmenin içeriğine müdahale hakkı verilmemiştir. (4077/6. Madde )

3-) Sözleşme akdedilirken bir taraf aleyhine olacak maddenin bağlayıcılığı yoktur. (4077/6. Madde)

4-) Kredi sözleşmesinde dosya masrafı ve kesintilere taraf olan tüketiciyi bilgilendirmek zorunludur. Bu bağlamda tüketici dosya masrafı işlemine bağlı olarak rıza ve onayını sözleşme içinde kaim bulunan madde karşısına kendi yazısıyla tarih ve imza koyması halinde sözleşme bağlayıcıdır. Aksi bir durum satıcının/kredi verenin ispat yükü yasal hüküm gereğidir (4077/6. Madde).

5-) 4077 Sayılı kanunun 10. maddesine göre; “Tüketici krediyi, bir mal veya hizmet edinmek amacıyla nakit olarak alır. Kredi sözleşmesinin yazılı yapılması ve bir nüshasının tüketiciye verilmesi zorunludur. Sözleşmede öngörülen kredi şartları tüketici aleyhine değiştirilemez. Sözleşmede;

  1. a) Tüketici kredisi tutarı,
  2. b) Faiz ve diğer unsurlarla toplam borç tutarı,
  3. c) Yıllık faiz oranı,
  4. d) Ödeme tarihleri, anapara, faiz, fon ve diğer masrafların ayrı ayrı belirtildiği ödeme planı,
  5. e) İstenecek teminatlar,
  6. f) Akdi faizin yüzde otuzunu geçmeyecek faizi oranı,
  7. g) Borçlunun temerrüde düşmesinin hukuki sonuçları, h) Kredinin vadesinden önce kapatılmasına ilişkin şartlar, Dolayısıyla benden dosya masrafı adı altında hukuksuz alınan ………………… TL’nin iade edilmesi gerekir.

6-) Bu şikâyet 4077 Sayılı Kanunun ilgili 22/5. Maddesi hükmü gereğince hakem heyeti yetkisindedir.

7-) İşbu şikâyet ikamesinde Hakem Heyetine başvurmak zarureti doğmuştur.

HUKUKİ SEBEBLER: 4077 Sayılı Kanun.

HUKUKİ DELİLLER : Sözleşme, ödeme belgesi, ihtarname,posta gönderi ekleri, bilirkişi incelemesi.

İSTEM VE SONUÇ : Yukarıda arz ve izah edilen nedenlerle; haksız ve hukuksuz olarak alınmış bulunan ………………………. TL’nin tarafıma iadesine karar verilmesini saygıyla talep ederim…/../20…

Şikâyet eden

Ad ve Soyadı İmza

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz