Konut Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

Bankalardan kredi kullanarak ev satın alan kişilerden bankalar bu kredi kullandırımı karşılığında belirli masraflarda tahsil etmektedir. Bu masraflar arasında yer alanlardan biri de ev kredisi dosya masrafı tutarıdır. Açılan pek çok mahkeme ile beraber konut kredisi dosya masrafı iadesi gerçekleştirilmesine ve emsal olarak kabul edilen pek çok Yargıtay kararı bulunmasına rağmen bankalar ne yazık ki bu masrafları talep etmeye devam ediyorlar.

Açılan karşı davalar ile bu ücretlerin geri alınması söz konusu oluyor. Bunun için Tüketici Hakem Heyeti üzerinden aşağıda yer alan dilekçeyi yazarak ödediğiniz bu tutarı geri almanıza olanak sağlanıyor. Bankaların aldığı bu tutarı geri almak için yolun sonuna kadar devam etmeniz gerektiğini unutmayın.
 
Ev Kredisi Dosya Masrafı İadesi Dilekçesi Örneği 

…………. Bankası A.Ş  Genel Müdürlüğüne

Talepte Bulunan : (İsim-TC Kimlik No-Adres-İrtibat Tel)

Konu   : Kredi masraflarının iadesi hakkında

Açıklamalar  :
Bankanızın ………….. numaralı kredi müşterisiyim.

Bugüne kadar kullanmış olduğum her kredi işlemlerinde kredi-dosya masrafı ödemekteyim.

Yargıtay kararıyla; kredi-dosya masraflarının haksız şart niteliğinde ve tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle bankanızdan bugüne kadar kullanmış olduğum tüm kredilerin;

a. Sözleşmelerini,
b. Ödeme planı ve ödeme dekontlarını,
c. Kredi kullandırılması için bankanızca yapılması gereken zorunlu masrafların ayrıntılı dökümlerini ve yapılan masrafın belgesini,

tarafıma mail veya adresime bankacılık kanunu çerçevesinde verilmesini talep ederim. Cevap verilmemesi halinde ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağımı ve ilgili kurumlara şikayette bulunacağımı bildiririm.

Kullanmış olduğum kredilere ilişkin olarak On yıl geriye dönük olarak kesilen masraf ücretlerinin toplamının ödeme tarihlerinden itibaren yasal faizi ile tarafıma derhal iadesini, aksi taktirde alacağımın faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil etmek üzere yasal yollara başvuracağımı bildiririm.

…/…/….
Ad, Soyad -İmza
 
2017 Konut Kredisi Dosya Masrafı İade Alma Dilekçesi

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz