2017 Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası 

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişilere kredi onayı almaları anında kullandıkları kredinin geri ödemesini gösteren bir konut kredisi ödeme planı oluşturulmaktadır. Kredinin belirlenen vade sonu tarihten önce erken kapatılması durumunda konut kredisi erken ödeme cezası uygulanması söz konusu olmaktadır.

Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası Ne Kadar?

İhtiyaç kredisi ve taşıt kredisi gibi diğer kredilerde kredinin erken kapatılması durumunda erken ödeme indirimi yapılırken konut kredisi paketlerinde ise bunun tam tersi bir uygulama yapılıyor. Konut kredisi erken kapatma cezası uygulanıyor.

Bu cezanın uygulanma oranı ise bankalar arasında farklılıklar göstermekle beraber kapatılan kredi tutarının yüzde 2’si olarak uygulanmaktadır. Yani 100 bin lira borcu kalan bir kişinin konut kredisini belirlenen vadeden önce kapatması durumunda ödeyeceği konut kredisi erken kapatma cezası olarak ödenecek olan tutar 2 bin lira olarak uygulanmaktadır. Zaten ödenecek olan bu tutar kesin olarak kredi kullanım anında imzalanan konut kredisi sözleşmesi üzerinde yazılı olarak belirtilmektedir.

Konut Kredisi Ara Ödeme 

Konut kredisi kullanırken kişinin önceden konut kredisi ödeme planı oluşturulurken ara ödeme yapacaklarını belirtmeleri durumunda konut kredisi erken kapama cezası uygulanması söz konusu değildir. Ancak sözleşmede belirtilmeyen her türlü taksit tutarının erken ödenmesi durumunda ödenen tutar düşülerek kalan ana para borcu üzerinden erken ödeme cezası uygulanmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz