Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası

 

Günümüz de ev fiyatlarının oldukça yükselmesi nedeni ile evi peşin alma durumu tabi ki imkansız hale gelirken, genellikle insanlar ev kredisi çekerek ev satın almaktadır. Bu durum aslında daha kolay bir yöntemi kapsamakta olup, kira ödemek yerine kredi ödeyerek 5 ile 10 yıl içerisinde tamamen ev kendilerinin olmaktadır. Konut kredisi çekmek de tabi son günlerde ekonomik durumdan dolayı her ne kadar faiz oranları yüksek olsa da bu durumun geçici olduğunu düşünmekteyiz. Genellikle bazı kişiler konut kredisi çektikten sonra ödemeleri hızlı ve seri şekilde yaparak bir an evvel borcunu bitirmek istemektedir. Fakat bu durumu bankalar kısıtlamış olacak ki konut kredisi erken ödeme cezası gündeme gelen konular arasında yer almaktadır.

Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası Kalktı mı?

 

Konut kredisi çeken kişiler toplu ödeme ya da birden fazla taksit ödemek istediklerinde bankalar yaptıkları sözleşme içerisinde erken ödeme durumunda ekstra bir ceza bedeli çıkarmakta olup, bunu uyguladıkları gözlemlenen bir durumdu. Bu sık sık müşterilerin şikayetine neden olduğu için konut kredisi erken ödeme cezası kaldırıldı. Banklar erken ödeme yapan kişilere yüzde 2 oranında ceza uyguladıkları görülürken 28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe girmiş olan Yeni Tüketici Kanununa göre konut kredisi çekmiş olan kişiler vadesi gelmeden bile bir, birden fazla veya tüm borcunu ceza gibi bir durum söz konusu olmadan ödeyebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz