Kısa süre önce döviz kurunda yaşanan ani yükseliş sonucu Merkez Bankası iki defa kura müdahale etmek zorunda kaldı ve repo ihalelerini bitirdi. Tüm bu gelişmeler sonrası bankaların konut kredi faiz oranları olumsuz bir şekilde gelişebilir…

İstanbul seçimlerinin yenilenecek olması sonucu bir belirsizlik durumu meydana gelirken, dış piyasada da özellikle ABD ve Çin arasında yaşanan çekişme ve İran ambargosundan dolayı uluslararası risk ciddi boyuta ulaştı. TL’de yaşanan değer kaybı ise son sürat devam ediyor.

Geçtiğimiz gün Euro/TL uzun bir aradan sonra yeniden 7 TL’yi geçti. Dolar ise 6.24’e kadar yükseldi. Altın ise 8 aydan sonra 258 TL‘yi gördü. Döviz kurunda yaşanan bu ani yükselişten hemen sonra Merkez Bankası bir adım atmak zorunda kaldı. Gün ortasında 1 hafta süreli olan repo ihalelerin bitirdi ve fonlamayı kapattığını duyurdu.

Merkez Bankası kısa süre sonra kurda ki düşüş fark edilince bir adım daha atarak akşam saatlerinde bir hamle daha yaptı. TL zorunlu tutarı yüzden 40’tan 30’a kadar düşürüldü. Buna ek olarak yabancı para karşılığı ise bütün vadelere 100 baz puan artışı sağlandı.

Peki Konut Faizleri Artacak mı?

Merkez bankasından sonra ortalama fonlama maliyetli yüzde 25,5’e kadar yükselebilir. Geçtiğimiz Mart ayında ise 1 hafta süreli repo ihalesi durdurulduğunda ortalama 5 ay düşüş ivmesinde konut kredi faizleri hızla yükseldi.Konut kredisi faizleri son zamanlarda hızla yükselişte olurken, yeni bir artış daha yaşanabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz