Konut Kredisi Faiz Oranları Tüketiciyi Kaçırıyor

Son dönemde sürekli olarak yükselen ve geriye dönük 8,5 yılın en yüksek zirvesini gören konut kredisi faiz oranları tüketicilerin konut alım kararlarını da olumsuz yönde etkiliyor. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) tarafından hazırlanan Nisan 2018/İnşaat Sektörü Analizi verilerinde açıkça görüldüğü gibi vatandaşlar ağırlıklı olarak yüksek konut kredisi faiz oranlarını neden göstererek konut almak için beklemede kaldıklarını dile getiriyorlar.

Konut Fiyatları Çok Yüksek

Konut satın alma kararını erteleten bir diğer neden ise konut fiyatlarının oldukça yüksek olması. Aslında uzun zamandır düşen konut satış rakamları ile mücadele eden inşaat sektörü konut fiyatlarına zam yapamıyor. Yine markalı konut projeleri ellerinde kalan evleri satmak için peşin alım indirimi kampanyası gibi farklı kampanyalar düzenleyerek fiyatlarda indirime gidiyor. Konut satış stokları tükendiği anda konut fiyatlarına zam yapılması bekleniyor.

Ekonomik Güvensizlik Konut Satışlarını Düşürüyor

Ankette yer alan katılımcılar konut satın almama nedeni olarak bu 2 nedene ek olarak borçlanmak için ekonomik gidişatı olumsuz bulmalarını gösteriyor. Yani vatandaş borçlanacak kadar şu anki ekonomik verilere güvenmiyor. Zaten yüksek olan konut kredisi faiz oranları tek başına yeterli bir sebep olarak görünüyor. Özellikle de düşen ipotekli konut satışı rakamları tüm gerçekleri tek başına ortaya koyuyor. İnşaat sektörü ise bir an önce bu darboğazdan kendisini çıkaracak yeni teşvik paketleri üzerinde çalışıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz