Konut kredisi faiz oranları geçtiğimiz yıl sonlarında hızlı bir düşüş kaydetti. Buna ek olarak konu kredisi faizleri Ocak ayı içerisinde düşecek mi? İşte detaylar…

Merkez Bankası’nın Temmuz ayı içerisinde yer aldığı politika faiz indirimi sonrasında bankaların kredi faiz oranları geçtiğimiz yılın Ağustos ayından itibaren ciddi bir düşüş gösterdi. Politika faizlerindeki indirimlerin devam etmesi ile yılın son çeyreğinde aniden hızlanan indirimler sonrası konut kredisi faizleri son zamanların en düşük seviyesine kadar indi.

Bunlara ek olarak kamu bankalarının da indirimi ile beraber tam yüzde 1’in altına inen konut kredisi faizleri özel bankaların yapmış olduğu indirimler ile beraber geniş bir ağ içerisine girdi. Güncel anlamda 12 bankada konut  için kampanyalı kredi faizleri psikolojik seviye olan yüzde 1’in altına kadar indi.

Taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve ticari kredi türlerinin tamamında bir düşüş söz konusu olurken Aralık ayından bu güne yatay seyretme söz konusu oldu. Dolar son günlerde 6 lira seviyesinde seyrederken gram altının fiyatı ise 300 TL‘yi geçmiş durumda.

Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank’ın sıfır konutlar için düzenlemiş olduğu 0.79 faizli kredinin yıllık maliyet oranının ise yüzde 10 civarında olması bekleniyor. Son araştırmalara göre güncel olarak 150.000 TL’lik konut kredisinin 5 yıl vadede aylık taksit bakımından 3150 TL ve 188.800 geri ödemesi olduğu belirtiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz