Düşen konut kredisi faiz oranları ile beraber ev satın alma hayalleri kuran kişileri üzen bir haber geldi. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklama ile beraber konut fiyatlarının

Konut Kredisi Faizleri Düştü, Ev Fiyatları Uçtu!
Düşen konut kredisi faiz oranları ile beraber ev satın alma hayalleri kuran kişileri üzen bir haber geldi. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklama ile beraber konut fiyatlarının 2015 yılının aynı dönemine göre yüzde 13.90 oranında arttığı görüldü. Yani 2015 yılında 100 bin lira ödeyerek satın alabileceğiniz bir konutu bugün ancak 139 bin lira ödeyerek satın alabileceksiniz. 
Merkez Bankası tarafından tabakalanmış ortanca fiyat yönetimi tarafından hesaplanan fiyatlar Eylül ayı içinde yüzde 0.76 oranında artış gösterirken bu artış ile beraber 221,37 seviyesine yükselmiş oldu. Yaşanan bu artış 2015 Eylül ayında geçerli olan fiyatlar ile kıyaslandığında ise yüzde 13.90 seviyesinde bir fark oluştu.  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası verilerine göre konut fiyat endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,90 oranında artarken reel artış oranı ise yüzde 6,17 olarak belirlendi. 
Türkiye genelinde yer alan ve değerlendirmeye alınmak için seçilen 48 ilimizde gerçekleştirilen yapımları tamamlanan konutlara ait olan değerleme raporlarının analiz edilmesi ile bulunan YKFE ise Ağustos ayına göre Eylül ayında yüzde 0,83 oranında artış gösterdi. Bu artıştaki en büyük payın uzun zamandır konut alımı için beklemede olan kişilerin konut kredisi faiz oranları düşüşe geçince hemen alıma başlamaları gösterilirken konut kredisi faiz oranları yüzde 1 seviyesinin altını gördü. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.