Konut Kredisi Faizleri Konut Talebini Baskılayabilir

Türkiye’nin Gayrimenkul Platformu GYODER, gayrimenkul sektörünün alt segmentlerini üçer aylık dönemler halinde incelediği GYODER Gösterge Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2017 – 3. Çeyrek Raporunu yayınladı.

İlk Kez Satılan Konutlarda Yüzde 20 Artış

GYODER Gösterge 2017 – 3. Çeyrek Raporuna bakıldığında, ilk kez satışı yapılan konutlarda 2. çeyreğe kıyas ile yüzde 20 oranında bir artış gözlemlenirken, ikinci el konut satışlarında ise daralmanın yüzde 1,4 oranında olduğu görülüyor. 2017 ilk yarıyılında konut satışlarında görülen duraksamanın, 3. çeyrekte aynı şekilde devam etmediği, tekrar pozitif bir çizgide ilerlediği görülüyor. Ayrıca burada ağırlıklı olarak tapu harç indiriminden yararlanmak üzere yapılan satışlar da etkili oluyor.

Kamu Bankalarının Konut Kredilerindeki Payı Yüzde 41

Bankalardaki kredi mevduat rasyosunun bozulmasından dolayı kaynak maliyetinin arması, konut kredileri faiz oranları üzerinde bir baskı oluşturdu. Kamu bankalarının, konut kredileri içerisindeki payı 2016 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 33 oranında iken, 2017 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 41 oranına yükseldi. 2017 Eylül ayından itibaren konut kredilerinde aylık faiz oranı yüzde 1,01 olup, yıllık bileşik faiz ise yüzde 12,88 seviyesinde oldu.

Tüketiciler En Fazla Senet Kullanımını Tercih Etti

Markalı konut projelerinden konut satın alan tüketiciler, 2017 yılının üçüncü çeyreğinde peşinat, senet ve banka kredisi kullanımı imkanları arasından, tercihini genel olarak senetten yana yaptı. 2017 yılının son çeyrek dönemde stok erime hızı yüzde 3,2 oranında gerçekleşmiş olup, markalı konut projelerinde yapılan konut satışlarının yüzde 4,5’lik bir oranı da yabancı yatırımcılara yapıldı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz