Konut Kredisi Hesaplama Formülü Nedir?

Günümüzde ev sahibi olmak isteyen ancak yeterli nakit birikime sahip olmayan kişilere sunulan en etkin çözümlerden biride bankalardan konut kredisi kullanarak ev sahibi olma yöntemidir. Bu yöntem ile beraber kişiler bankadan 240 aya varan vadelerde konut kredisi kullanmakta ve kira öder gibi ev sahibi olabilmektedir. Konut kredisi hesaplaması ise kişinin kullanmak istediği toplam kredi tutarı ve geri ödemede bulunacağı konut kredisi vadesine göre belirlenmektedir.

Konut Kredisi Hesaplama 

Kullanılmak istenen konut kredisi tutarı ve geri ödeme vadeleri girilerek ödenmesi gereken aylık konut kredisi tutarı yanı sıra aylık faiz, ana para tutarı ve toplam ödenecek olan konut kredisi faiz oranı belirlenmektedir. Konut kredisi hesaplama formülü olarak Taksit Tutarı = Kredi Tutarı x Faiz(1+Faiz) üzeri Taksit Sayısı / (1+Faiz) üzeri Taksit Sayısı -1 formülü uygulanmaktadır. Bu formül kullanılarak 100 bin lira konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin ödemeleri gereken aylık konut kredisi taksit tutarı ve ödenecek olan toplam faiz tutarı hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır.

120 Ay Vadeli ve % 0,83 Faiz Oranlı Konut Kredisi Hesaplama 

Formülü uygularken dikkat edilmesi gereken nokta oranın yüzde olarak değil oran cinsinden yazılmasıdır. Bu nedenle yüzde 0,83 yerine 0,0083 olarak yazılmalıdır. Formül bu şekilde uygulandığında aylık konut kredisi taksit tutarı 1.319,29 lira olarak hesaplanır. Taksit tutarı faiz oranı ile çarpılır ve bu sayede ödenecek olan faiz tutarı hesaplaması yapılır. 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz