Banka genelinde konut kredisi için faiz oranları son günlerde artış göstermeye başladı. Peki konut kredisi için faiz oranlarının artma sebebi ne? İşte konut kredisi için faiz oranı hakkında merak edilenler…

Konut kredisi faiz oranları için son beş aydır ciddi bir düşüş yaşanırken, son bir hafta içerisinde bu düşüş artık kendini artış göstermeye bıraktı. Geçtiğimiz haftalarda özel bankalarda faiz artışları yaşandı. Özellikle bazı bankalarından bir kaç sefer faiz oranını arttırdığı görülüyor. Peki son durum ne olacak?

Seçimlerin bitmesinden sonra konut kredisi almak isteyen kişiler için kapılar yeniden kapandı. Konut kredisi ihtiyacı olan bankalar artık konut kredisi almakta zorlanıyor. Kısa sürede konut kredisi faizlerini etkilemesi beklenen yeni etken ise döviz olacak. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında kur krizinden sonra faiz oranları düşüş yaşarken, geçtiğimiz hafta artık bu olay yerini değiştirmeye başladı.

Merkez Bankası Faizleri

Kredi faizlerinde etkili duran TCMB‘nın faizleri içinde açıklamalar var. Merkez Bankası geçtiğimiz yıl Eylül ayında faizlerini yüzde 24 seviyesinde tutmaya devam ediyor. Özellikle kur gelişiminin önüne geçmek için meydana getirilen swap adımları, TL değer kaybı ve Amerika çekişleri konusunda bazı ekonomik sıkıntılar meydana geliyor. Bunun yanı sıra bankacılık sorunları başladı.

Uzmanlara göre konut kredisinde faiz oranları uzun bir süre düşmeyecek. Ayrıca kamu bankalarında konut kredisi için faiz oranlarının halen 1.28 oranında olduğunu belirtelim.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz