Konut kredisinden faydalanmak isteyen kişilerin başvurmuş olduğu banka ya da kredi kurumlarının görevlendirmiş olduğu uzman ekip tarafından incelenip, denetlenen konut hakkında bir

Konut Kredisi İçin Uygun Olmayan Evlerin Yıkımı
Bankalar ve benzeri kurumlar tarafından sunulan konut kredisi imkanından faydalanabilmek için satın alınmak istenen konutun birtakım şartlara uyması, bazı özellikleri taşıması gerekiyor. Krediye uygun bulunmayan evler adına yıkım kararı konulabiliyor.
Konut Kredisi İçin Ekspertiz Raporu
Konut kredisinden faydalanmak isteyen kişilerin başvurmuş olduğu banka ya da kredi kurumlarının görevlendirmiş olduğu uzman ekip tarafından incelenip, denetlenen konut hakkında bir ekspertiz raporu çıkartılıyor. Raporda satın alınmak istenen konutun bulunduğu bina ve arsa hakkında birtakım özelliklerin yanı sıra arsa sahibi ve müteahhitlik firmasının bazı bilgileri de dikkate alınıyor. Ekspertiz raporu sonucunda incelenip, krediye uygun görülen evler için konut kredisi imkanı sunulabiliyor. 
Konut Kredisine Uygun Olmayan Evler
Konut kredisi için uygun koşulları yerine getirmeyen konutlar, yasal düzenlemelere uygun şekilde inşa edilmemiş olabildiği gibi tapuya sahip olmayıp, hasarlı ya da çok eski de olabiliyor. Uygun bir şekilde inşa edilmeyen konutlar için belediye tarafından yıkım kararı verilebiliyor. Konut kredisi imkanı sunan bankalar, teminat için evin üzerine ipotek konulabilmesi koşulunu koyuyor. İpotek işlemlerinin yapılabilmesi için söz konusu evin kat irtifaklı olması gerekiyor. Kat irtifakı olmayan konutlar için konut kredisi sunulmuyor.
Krediye Uygun Olmayan Evler İçin Yıkım Kararı
Konut kredisi için uygun görülmeyen her konut için yıkım kararı verilmiyor. Çok eski binalar, tamamıyla ahşaptan oluşan binalar ve henüz inşaatı tamamlanmayan binalar için konut kredisi verilmiyor fakat bu evler için yıkım kararı verilemiyor. Ama yasal düzenlemelere uygun olarak inşa edilmemiş binaların tespiti yapıldığı takdirde, konut kredisinin sunulmadığı gibi bu binalar için yıkım kararı da alınabiliyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.