Konut Kredisi İhracı Ne Anlama Geliyor?

 

Türkiye’de ilk kez Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulanan, varlığa dayalı gayrimenkul kıymet ihracı ilk uygulamasına rağmen başarıya ulaşmıştır. Peki, bu ihraç konut faiz oranlarını etkileyecek mi, faiz oranlarında düşüşe neden olacak mı gibi pek çok soru akıllara gelirken bilmeyenler için ise konut kredisi ihracı ne anlama gelir konularında sizlere açıklamalarda bulunacağız.

Varlığa Dayalı Gayrimenkul İhracı Başarı ile Tamamlandı!

 

Türkiye’de ilk kez uygulanmış olan varlığa dayalı gayrimenkul ihracı başarıya ulaşmış olup, bu başarıya yönelik olan gelişmelerin ise kısa sürede belli olacağı yönünde açılamalar geldi. Aktif Yatırım Bankası, Garanti Yatırım, Halk Yatırım, Vakıf Yatırım ile Ziraat Yatırım tarafından gerçekleşmiş ve Hazine Bakanlığı tarafından uygulanmış olan varlığa dayalı gayrimenkul ihracı 118 farklı yatırımcı tarafından gerçekleştirilmiş olup, farklı bir kaynak elde edildi.

Konut Kredisi İhracı Nedir?

 

Konut kredisi ihracı, konut kredisinden kaynaklı olan alacaklıların karşılık olarak varlığa dayalı menkul ihracı ile kaynak ortaya koyması anlamına gelmektedir. Türkiye’de bu yöntem ilk kez kullanılsa da başka ve gelişmiş ülkelerde bu sistem sürekli olarak kullanılmaktadır. Bankalar bu sisteme göre ellerinde bulunmakta olan kredi alacaklarına teminat olarak kendilerine yeni bir nakit kaynağı bulmaktadır. Bu sistem Türkiye’de ilk kez 5 Aralık 2018 tarihinde başvuruların toplanması ile başlamış olup, sona ermiştir. Bu sistem ise Türkiye’de başarıya ulaşmıştır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz