Kredi Çekerek Ev Sahibi Olmak mı, Kiracı Kalmak mı Daha Mantıklı

Ailenizin yanında mı yaşıyorsunuz? “Ah bir tane evim olsa” diye hayal mi kuruyorsunuz. Ya da kiracısınız ve her ay bütçenizin büyük bir kısmını kira ödemenizi yaparak havaya attığınızı mı düşünüyorsunuz. Bir konut mu satın alacaksınız ya da kiralayacak mısınız? Bu sorulara benzer 10 binlerce kişi her gün aynı soruları sormaya devam ediyor.

Yukarıdaki yazılan tariflerden birine uyuyorsanız ya da aynı düşüncelere sahipseniz aşağıdaki yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Kredi ödemek – kira ödemek karşılaştırmalarında net karara varmak için, bir takım varsayımları göz önünde bulundurarak detaylı bir hesap yapmak gerekmektedir. Aşağıdaki yazımızda bu hesaba dahil edilmesi gereken oldukça önemli konulardan bahsedeceğiz.

Ev Kredisi Kullandığınız Senaryo

İlk olarak ev kredisi kullanmak için elinizde bazı istisnaların dışında mutlaka biraz peşinatınız olması gerekmektedir. Satın alacağınız konutun değerinin yüzde 25’ini peşin olarak ödemeniz BDDK tarafından yasal olarak mecburi tutulmuş bir koşul olduğundan dolayı bundan kaçış yoktur.

Örnek vermek gerekirse, 135.000 Türk Lirası değerinde bir konut için yaklaşık 35.000 Türk Lirası peşinatınızın olması gerekmekte ve ev kredisini ancak geriye kalan 100.000 Türk Lirası için kullanabilirsiniz.

Bugünün koşullarında 100.000 Türk Lirası ev kredisi için on yıl vadede aylık taksitleriniz 1.346 Türk Lirası olacaktır. Öncelikle bu rakamın sizin bütçenizi zorlamayacak bir durumda olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Kredinin on sene boyunca toplam geri ödemesi ise yaklaşık 161.500 Türk Lirası olmaktadır. Ev kredisi kullanmanızdan ötürü ödeyeceğiniz kredi tahsis bedeli, bilirkişi ve ipotek tesisi ücreti toplamı yaklaşık 1.000 Türk Lirası olmakta. Bu koşullar altında 100.000 Türk Lirası’nı on yıl vade ile almanız halinde faiz ve masraf totali 62.500 Türk Lirası, anaparanız da dâhil toplam üzere ödemeniz 162.500 Türk Lirası olacaktır.

Biraz detaylı bir hesaplamayla bugün 135 bin Türk Lirası’na aldığınız konutun değeri 10 yıl sonra 362 bin Türk Lirası olacak ve bu halde evin değer artışından elde ettiğiniz kazanç yaklaşık 227 bin Türk Lirası olacaktır. Hesaplanmış olan bu kârdan yukarıda hesapladığımız kredi toplamlarını düşersek kârınız net olarak 164.500 Türk Lirası olacaktır. Konutu alırken ödemeniz gereken yüzde 2 tapu harcı ve emlakçı komisyonunu da eklerseniz bile durum çok fazla değişmiyor, net kârınız 159 bin Türk Lirası ediyor.

Ülkemiz gibi gelişen ve nüfusu her geçen zaman büyüyen bir bölgede ev kredisine verdiğiniz faize pek fazla yanmayın, çünkü oldukça yüksek bir oranda aldığınız konutun değer artışı ödeyeceğiniz faizlerin çok daha fazla üzerinde olacaktır.

Kiraya Çıkmanız Durumunda

Değeri 135.000 Türk Lirası olan ve aylık olarak 650 Türk Lirası kira ödediğiniz bir konutta oturduğunuzu düşünelim. Kira kontratınızın yenilenmesi halinde zam oranı üst sınırı ÜFE oranına göre belirlenecektir. Geçmiş verilerei göz önünde bulundurursak 10 sene boyunca kira artışınızın senelik ortalama yüzde 8 olduğunu varsayalım. Bu halde 10 sene sonra ödeyeceğiniz aylık kiranız 1.300 Türk Lirası ve 10 senede kiraya ödediğiniz toplam tutar ise; 113 bin Türk Lirası olacaktır.

Sonuç itibari ile,

Hesapladığımız gibi kirada kalmanız halinde hem 10 yıllık faiz ve masrafın nerede ise iki katını ödeyeceksiniz, hem para biriktirmeniz oldukça zor bir hal alacak hem de alacağınız konutun değer kazanmasından da mahrum kalacaksınız.

Siz en iyisi peşinatınızı denkleştirmeye çalışın ve ödeyebileceğiniz bir konut krediye girin.

Sizce Kiracı kalmak mı yoksa krediyle ev almak mı hangisi daha mantıklı?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz