Bankalar Neden Konut Kredisi Vermez?

Türkiye’de hala geleceğe yapılan en büyük yatırım konut satın almak olarak kabul edilmektedir. İster oturmak isterse de yatırım amaçlı olsun ev sahibi olmak isteyen kişilerin büyük çoğunluğu ise bu amaçları doğrultusunda alımlarını konut kredisi desteği ile yerine getirmektedir. Konut kredisi başvurusu için bankalar geçmişe nispeten günümüzde daha kolay kredi onayı vermekle beraber bazı durumlarda konut kredisi reddi kararı da verilebilmektedir. Peki, bankalar neden konut kredisi vermez?

Konut Kredisi Kullanma Şartları Nelerdir?

Konut kredisi onayı almak isteyen kişilerin bankalar tarafından aranılan konut kredisi kullanma şartları için uygun olması gerekir. Bu şartlardan birini bile yerine getiremeyen kişiler ne yazık ki bankadan konut kredisi kullanamamaktadır. Konut kredisi başvuru formu doldurmak isteyen kişilerin en az 18 ve en fazla 65 yaşında olması, aylık belgelenebilir düzenli gelire sahip olması ve bankalar tarafından istenen konut kredisi başvuru evraklarını tam olarak teslim etmesi tüm bankalarca aranılan ortak şartlar arasında bulunmaktadır.

Konut Kredisi Neden Onaylanmaz?

Konut kredisi red nedenleri arasında ilk sırayı düşük kredi notu ortalaması almaktadır. Bankalar kredi başvurularını değerlendirirken ilk olarak kredi notu sorgulaması yapmakta olup kredi sicili geçmişi sorunlu olan ve kredi notu düşük olan kişiler ne yazık ki konut kredisi onayı alma ihtimali düşük olan kişilerdir. Yine maaşa göre konut kredisi hesaplaması yapılması ve kullanılacak olan kredini aylık ödemesi ile maaşınızın dengeli olması gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz