Bankaların ya da kredi kurumlarının konut kredisi imkanından faydalanan tüketiciler, kredi ödemelerini geciktirmeden ödemekle yükümlüdür. Ödemelerin geciktirilmesi takdirinde bazı

Konut Kredisi Ödemelerinin Geciktirilmesi
Bankaların ya da kredi kurumlarının konut kredisi imkanından faydalanan tüketiciler, kredi ödemelerini geciktirmeden ödemekle yükümlüdür. Ödemelerin geciktirilmesi takdirinde bazı yaptırımlarda bulunulur.
Konut Kredi Ödemeleri Geçikirse Bankanın Yaptırımı Ne Olur?
Konut kredileri, diğer kredilerden farklı olarak krediye konu olan taşınmazın ipoteğe alınması ile gerçekleştiriliyor. Bu yüzden bu kredi türünde ödemelere daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Kredi ödemeleri gecikirse, konut kredisi kullanılırken imzalanan sözleşmedeki esaslar göz önünde bulundurularak, banka tarafından ciddi yaptırımlara maruz bırakılmak mümkün oluyor.
Bankanın Yaptırımları
Banka, konut kredisi imkanı sunduğu tüketiciden ödeme alamadığı takdirde, krediye konu olan taşınmazın ipoteğini kullanarak konutu satışa çıkarma gibi bir hakka sahip oluyor. Konutun satışının gerçekleşmesi durumunda, konut kredisinden faydalanan borçlu kişi, konut satışı ile beraber kalan borcun tamamını ve borç bedelinin yanında konutun satış işlemleri için yapılan masrafların da çıkarılmasının ardından kalan tutarı geri alabiliyor. Fakat konutun satış işlemlerinde, konutun gerçek değeri üzerinden satış yapılması biraz zor oluyor. Bu yüzden banka böyle bir durumda karşılaştığı zaman yüksek bir avukat ücreti ve masrafla karşılaşabiliyor. Bu durumda masraflar artıyor ve konut kredisinden faydalanan kişiden tahsil edilecek bedel de aynı oranda artış gösteriyor.
Konut kredisi kullanan kişi, ödemelerini gerçekleştiremediği takdirde bankaya başvurursa yapılandırma talebinde bulunabiliyor. Böylece kredi vadesi uzatılabiliyor ve aylık ödeme tutarları azaltılabiliyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.