Konut Kredisi Ödenmediğinde Kefilin Sorumluluğu Nedir?

Konut sahibi olmak adına, bankanın sunmuş olduğu konut kredisi imkanından faydalanan şahsa kefil olan kişinin, konut kredisinin ödenmemesi takdirinde sahip olduğu sorumluluklar merak edilen konular arasında yer alıyor.

Konut Kredisinde Kefil Olmak

Konut sahibi olmak isteyen kişinin, bankadan konut kredisi almak adına müracaat etmesi esnasında kefil olarak göstermiş olduğu kişi, maddi gücü yeterli olması takdirinde kefil olarak onaylanıyor. Banka, borcunu ödememiş olan borçluya başvurarak, borcun ödenmesi adına hukuki yolla takip işlemi başlatması ve halen bir ödeme alamaması takdirinde kefile yöneliyor.

Kefil Ne Zaman Devreye Giriyor?

Konut kredisi taksit borcunun 2 ay üzeri bir süre boyunca ödenmemesi takdirinde banka, konut üzerindeki haklarını kullanma yetkisine sahip olup, borçlu kişiye 1 ay daha süre tanımasının ve herhangi bir ödeme alamamasının ardından evi satışa çıkarabiliyor. Borcun eksik olarak ödenmesi durumunda eksik ödenmiş olan kredi taksitlerinin, son taksiti izleyen ayın sonunda gecikme zammı ile birlikte tahsili isteniyor.

Evin değerinin düşmesi takdirinde icra ile satışa çıkarılmış olan konut, konut sahibinin bankaya olan borcunu karşılamıyor ise banka, kalan ödemeyi alabilmek adına tüketicinin diğer mal varlığına ya da kefile yöneliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz