Konut Kredisi Onaylanmama Nedenleri

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin ilk tercihi bankalardan konut kredisi kullanmak olmaktadır. Ancak çoğu zaman konut kredisine başvuran kişilerin aldığı mesaj onaylamadı şeklinde olmaktadır. Peki, konut kredisi neden onaylanmaz hep birlikte inceleyelim.

Mevcutta kredi kullandıysanız, maaşınızın veya diğer gelirlerinize göre alabileceğiniz kredi miktarını kullandıysanız veya kullandığınız kredinin ya da kredi kartının ödemelerinde gecikme, aksatma söz konusu olur ise bankadan kredi başvurunuz ret şeklinde gelecektir. Ödenmeyen borçlar, gecikmeli ödenen borçlar, kredi kartının yapılandırılması gibi etkenler KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) tarafından bir havuzda kayıt altına tutulur ve kişinin kredi notuna göre kredi kullanıp, kullanamayacağı buradan bakılacak sonuçlara göre belli olur.

Peki, Kredi Notu Nedir?

Bankalar mevcut müşterilerini bir havuz içerisinde tutar ve tüm bankaları ortak olarak kullandığı bir sistemdir. Daha önce herhangi bir bankada kredi kullanan ya da kredi kartı kullanan bir müşteri kredi ödemesinde gecikme veya kredi kartı borcunda bir gecikme yaparsa otomatik olarak kredi notu düşer. Ödemelerini ne kadar düzenli bir şekilde yaparsa kredi notu yükselir. Yani müşterileri tanımak adına yapılmış bir sistemdir. KKB olarak sıklıkla duyabileceğiniz bir süreçtir.

Gelire Göre Kredi Kullanılmalı

Konut kredisinin ret edilme nedenleri olarak bilinen en önemli bilgilerden birisi de kişinin gelirinin üzerinde ya da gelirine yakın ödemelerin çıkarılmasıdır. Kişi krediye başvurmadan önce iyi hesap edip ne kadar kredi kullanacağını, ne kadar ödemelerinin olacağını hesap ederek gitmelidir. Örneğin; 2000 TL maaş alan birisi 1500 TL taksit ödeyeceği şekilde bir konut kredisine başvurursa banka riskli olarak değerlendirecek ve krediyi onaylamayacaktır.

 

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz