Konut Kredisi Sistemine Alman Modeli Müjdesi

Son yıllarda konut sahibi olunmasını teşvik etmek amacı ile çok sayıda uygulamayı hayata geçiren hükümet yeni bir sistem üzerinde çalışmalara başladı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ilk kez ev sahibi olacak olan kişilere konut kredisi ile ev satın almaları durumunda faiz desteği verilmesini sağlayacak yeni bir sistem üzerinde çalıştıkları müjdesini verdi.

Sistem Almanya’da Büyük Başarı Gösterdi

2015 yılında başlatılan ve en az 3 sene boyunca bankada açtırmış oldukları hesapları üzerinden konut satın almak isteyen kişilere yüzde 20 oranında devlet katkısı verilmesi içeren konut hesabı sistemi ne yazık ki başarısız oldu. Sadece 10 bin 520 kişinin hesap açtırması büyük bir hayal kırıklığı yaşatırken yeni sistem üzerinde çalışmalara başlandı. Almanya’da uygulanan ve oldukça yüksek başarı oranına sahip olan yeni sistemde dolaylı faiz desteği sağlanacak.

Amaç Vatandaşı Konut Sahibi Olmaya Teşvik Etmek

Sistemden sadece “ilk kez konut sahibi olacak” kişilerin yararlanmasının ana nedeni ise insanları konut sahibi olmaya teşvik etmek. Almanya’da uygulanan sistemde birikim yapan kişilere düşük mevduat faiz oranı uygulanırken aynı kişilerin konut kredisi kullanırken de daha düşük kredi faiz oranları ile kredi kullanmalarına izin veriliyor. Yani birikim yaparken düşük mevduat faiz oranlarına razı olan kişiler konut kredisi kullanırken bunun avantajını yaşıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz