Konut Kredisi ve Mortgage Arasındaki Fark Nedir?

Hemen hemen herkes tarafından aynı anlama gelen iki terim olarak kullanılan konut kredisi ve mortgage kavramları aslında birbirinden son derece farklı iki kavramdır. Genelde banka personellerinin dahi kredi kullanmak isteyen kişilere yönelik olarak bu iki terimi sıklıkla kullandıkları görülmektedir. Peki, konut kredisi ve mortgage arasındaki fark nedir?

Konut Kredisi ve Mortgage Arasındaki Farkları Nelerdir?

  • Konut kredisi kullanarak ev satın alan kişilerin iki taksiti ödememeleri durumunda 1 yıllık süreç içerisinde bu taksitleri ödemekle yükümlü tutulmaktadır. Oysaki Mortgage sistemi ile kredi kullanan kişilerin iki ay üst üste taksitlerini ödememeleri durumunda bankanın hemen ipotek hakkını kullanarak evi satma hakkı vardır. Banka müşterisine ödediği peşinat ve o tarihe kadar ödemiş olduğu aylık taksit tutarını borcundan düşerek konutu hemen satar ve kalan parayı borca karşılık tahsil eder.
  • Konut kredisi sabit faizli krediler olarak kullandırılırken mortgage kredisi için bankalar müşterilerine değişken faizli kredi kullanma seçeneği de sunmaktadır. Yine kişiler kendi maddi durumları ve ödeme düzenlerine göre kredileri için farklı ödeme planları oluşturabilmektedir.
  • Konut kredisini borcundan önce kapatan kişinin bunun için bir ceza parası ödemesi söz konusu değilken mortgage kredisi erken ödeme cezası uygulanmaktadır.
  • Konut kredisi vadeleri çok daha kısa tutulurken mortgage kredisi ile beraber bankalar günümüzde 30 yıl vadeli dahi konut kredisi kullandırabilmektedir.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz