Konut Kredisinde Ara Ödeme Yapanlar Ceza Öder Mİ?

Bilindiği üzere diğer kredi paketlerinden farklı olarak konut kredisini erken kapatmak isteyen kişilerden bankalar erken kapatma cezası olarak belirli bir komisyon tahsilatında bulunuyor. İhtiyaç kredisi ve taşıt kredisi paketlerinde krediyi erken kapatmak isteyen kişilere faiz indirimi sunan bankalar konut kredisi paketlerinde ise erken ödeme cezası uygulamaktadır. Konut kredisi ara ödeme durumlarında merak edilen konulardan biride bu ceza uygulaması ile karşı karşıya kalınıp kalınmayacağıdır.

Konut Kredisi Ara Ödeme Cezası 

Konut kredisinde ara ödeme yapmak isteyen kişilerin bunun için ceza ödeyip ödemeyecekleri konut kredisi onayı alındığı anda belirlenen ödeme planına bağlı olarak oluşturulmaktadır. Konut kredisi ödeme planı içerisinde en başta ara ödemeler yapacağını taahhüt eden kişilerin hem daha düşük konut kredisi faiz oranı ile kredi kullanılmasına izin verilmekte hem de konut kredisi erken ödeme cezası ile karşı karşıya kalmaları söz konusu olmamaktadır.

Değişken Faizli Konut Kredisi 

Erken ödeme cezası sadece sabit faizli konut kredisi paketlerinde uygulanmakta olup değişken faizli konut kredisi kullanan kişilerin bu tip bir ceza ödeme yükümlülükleri bulunmamaktadır. Bankalar sabit faizli konut kredisi paketlerinde ise banka önceden anlaşmış olduğu faiz gelirinden zarar edeceği için konut kredisi erken ödeme cezası tahsil etme hakkına sahiptir. Bu tutar zaten imzalanan konut kredisi sözleşmesi ile daha kredi kullandırılırken sözleşmeye yazılmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz