Konut Kredisinde Devir Mümkün mü?

Konut kredilerine olan taleplerin son yıllarda büyük oranda artması, alınan konutların büyük bir kısmının konut kredisi yardımı ile alınması ile tüketiciler, konut kredisinin devredilip devredilemeyeceğini merak ediyor.

Konut Kredisini Devretmek

Konut kredisine olan talep son yıllarda git gide artıyor. Konut sahibi olmak isteyenler bankalara ve kredi kuruluşlarına konut kredisi için başvuruyor. Fakat kredi,  konut kredisi imkanından faydalanan kişi adına ve kredinin kullanıldığı zaman alınan faiz oranı üzerinden verilmesi nedeni ile konut kredisinin devredilmesi pek de mümkün olmuyor. Ancak ortak tapu ile alınan konutlar için krediler, eş ve çocuklara devredilebiliyor.

Konut Kredisi Devam Eden Konutun Satılması

Konut kredisi ile satın alınan bir konutun satılması durumunda, kredi kapatılıyor. İstisnai bir durum olarak, konutun peşin alınması ve bulunan banka ipoteğinin alıcı tarafından kabul edilmesi olabiliyor. Fakat bu durumda da kredi borçlusu değişmiyor. Konut kredisi devam eden konutun satılması ve konutu satın alacak olan kişinin de kredi kullanması durumunda, bankalar arasında yapılan resmi yazışma ile kredi, kullanan kişiye değil de borçlu olunan bankaya güncel kredi borcu tutarı kadar gönderilmesi yolu ile kredi kapatılıyor.

Erken Ödeme Cezası

Konut kredisinin kapatılması durumunda, 2015 Mayıs ayında düzenlenen yönetmelik gereğince, konut kredilerinde ara ödeme ve erken kapama işlemleri için erken ödeme cezası alınıyor. Bankanın kendi inisiyatifinde almaması durumunda her konut kredisi kapatılmasında bu ceza alınıyor. 36 aydan az kalan vadeler için kalan anaparanın en fazla yüzde 1’i, 36 aydan uzun kalan vadeler için de kalan anaparanın en fazla yüzde 2’si alınıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz