Konut Kredisinde Ödeme Kime Yapılır? Satıcı Parasını Nasıl Alır?

Konut kredisi ile ev sahibi olmak isteyenler, düzenli aylık gelirinin olduğunu ispatlayıp, sorunlu kredisinin olmadığı ve bankalar tarafınca verilen kredi skoru kötü değilse konut kredisinden faydalanabilir. Ayrıca konut kredisinden faydalanacak kişilerin yanı sıra, söz konusu konutun da bazı niteliklere sahip olması gerekiyor.

Konut kredisi almak isteyenler, nüfus cüzdanı, ikametgah belgesi ve gelir belgesi ile bankalara müracaat ettiği takdirde onaylanmayı bekleyip daha sonra krediden faydalanabilirler.

Konut Kredisinde Ödeme Kime Yapılır?

Kredi başvurularının onaylanması sonucunda, ödeme kredi sözleşmesini imzalayana yapılıyor fakat konut kredilerinde bu durum değişebiliyor. Genel olarak bankalar, konut kredisi onaylandıktan sonra söz konusu ödemeyi konut satıcısına yapıyor. Kredi sözleşmesinde de bu durum belirtiliyor.

Ayrıca konut finansmanı kuruluşları tarafından, uygun bir süre zarfında konut finansmanı sözleşmesi ile ilgili koşulları belirten bir sözleşme öncesi bilgi formu, tüketiciye verilmek zorunda. Konut finansmanı sözleşmelerinin geçerli olması için yazılı olmaları gerekiyor. Sözleşme yazılı, geçerli değil ise söz konusu konut finansmanı kuruluşu, sözleşmenin geçersizliği tüketicinin aleyhine kullanamıyor.

Konut finansmanı borcu bulunan tüketici, vadesi gelmemiş olan taksit ödemelerinde bulunabiliyor. Bu taksitler bir borç olabileceği gibi birden fazla da olabiliyor. Bu durumda, erken ödenen miktar baz alınarak gerekli faizler ve diğer maliyetler hakkında, konut finansmanı kuruluşu indirim yapmakla yükümlü tutuluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz