Konut Kredisinde Tarihi Rekor Kırıldı!

Bankalar tarafından 10 Mayıs 2018 tarihinde başlatılan konut kredisi faiz indirimi kampanyası ile konut kredisinde tarihi rekor kırıldı. İlk olarak Ziraat Bankası tarafından başlatılan ve ardından diğer kamu bankalarının katıldığı konut kedisi faiz oranları indirim kampanyası döneminde 200 milyar sınırı aşılarak son derece büyük bir rekora imza atıldı. Türk ekonomisinin itici gücü olan inşaat sektöründe yaşanan krizi aşmak için başlatılan kampanya büyük ilgi uyandırmış ve ev sahibi olmak isteyen kişileri harekete geçirmişti.

Kamu Bankaları Lokomotif Oldu

Özel bankaların yanaşmadı konut kredisi indirimi kampanyası için kamu bankaları ellerini taşın altına koymuş ve konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,98 seviyesine çektiklerini duyurmuştu. İnşaat sektörü de kampanyayı yüzde 20 indirim ve yüzde 5 peşinat kampanyası ile destekleyince markalı konut projelerinde oluşan stok büyük bir hızla erimiş ve rekor satış rakamlarına ulaşılmıştı. Bu rekor konut kredisi kullanım oranı ile de kendisini gösterdi. Kamu bankaları tarafından 11 Mayıs’ta konut kredisi hacmi 86,7 milyar lira iken indirim kampanyası ile bu rakam 95.5 milyara kadar çıktı.

İkinci El Konut Sektörü Hareketlendi

Konut kredisi faiz oranları markalı konut projeleri kapsamında elde kalan konutların satışı için başlatılsa da ikinci el konut piyasasında hareketlenme yarattı. Özellikle de Mart ve Nisan ayı dönemlerinde deyim yerindeyse dibi gören konut satış rakamları kampanya ile beraber Mayıs ayında yükselişe geçti ve konut üreticilerinin yüzünü güldürdü.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz