Son zamanlarda çok fazla konuşulan konut kredi faiz oranlarının düşmesiyle beraber bankaların vermiş olduğu bu kredilerin masrafları ciddi şekilde artış gösterdi. Bundan dolayı kredi pazarı bankaların vatandaşlara uygulamış oldukları zorunlu masrafları araştırma içerisine girdi. İşte detaylar…

BDDK (Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu) kredi yasası ile beraber konut kredisinde uygulanacak olan masrafları belirlemişti. Bu bakımdan bankaların kredi kullandırdığı zaman alacakları ücretler içerisinde belirli ücretler yer alıyor. Bu ücretler ise;

  • Tahsis ücreti,
  • İstihbarat,
  • Kredi işlem fişi,
  • Ödeme olanı değişimi,
  • Değişken taksit plan ücreti,

Bankaların bu ücretler dışında herhangi bir isim altında başka bir ücret tahsis edemeyecekleri biliniyor. Kredi tahsis ücretleri konusunda ayrıca bankaların kredi ücretinin binde 5’ini geçemeyeceği ifade edilmişti.

Ancak bankaların bu masraflar dışında vatandaşlardan kredi süresi boyunca devamlı zorunlu bir şekilde ek ücretler getirdikleri görülüyor. Resmi bir zorunluluk olmadığı halde vatandaşların mağdur olması ve konut kredisine yönelik gelen bu masraflar çok fazla eleştirilince devreye yetkililer girdi.

Konut Kredisi hesaplama

Herhangi bir bankadan konut kredisi almaya gittiğinizde 100.000 TL gibi bir kredinin 10 yıl vadeli hesaplanması yapıldığında aylık ortalama taksit tutarının 1.420 TL olduğu görülüyor. Geri ödemeye baktığımızda ise 170.500 TL oluyor. Birde vatandaşın bu kadar faize rağmen ek masraflar ödemesi hiç adil bir işlem değil.

Peki siz bu ücretler karşısında masraflar için ne düşünüyorsunuz?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz