Konut Kredisi Cayma Hakkı

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin ilk tercihi konut kredisi kullanarak ev sahibi olma yöntemidir. Satın almak istediğiniz konutu belirledikten sonra konut kredisi kullanacağınız bankayı büyük bir titizlikle seçmeniz gerekir. Her bankanın müşterilerine sunmuş olduğu konut kredisi faiz oranları ve seçenekleri farklı olduğu için kişinin kendisine en uygun olan teklifi sunan bankayı belirlemesi gerekir.

Konut Kredisinden Cayma Hakkı Nedir?

Konut kredisi çekmeye karar verdiniz ve konut kredisi başvuru formu doldurdunuz. Ancak başka bir bankadan daha düşük konut kredisi teklifi almak ya da konut sahibi ile anlaşmazlığa düşerek konutu satın almaktan vazgeçmek gibi farklı pek çok nedene bağlı olarak konut kredisinden caymak istiyorsunuz. Böyle bir şey mümkün mü? Evet, kanunlar size konut kredisinden cayma hakkı tanıyor ancak bu haktan yararlanmak için bazı koşulların oluşması gerekiyor. Tüketicilerin Korunmasına İlişkin Kanun 28 Mayıs 2014 itibari ile yürürlüğe girmiş olup buna göre kredi kullanan kişi kredi tutarı hesabına yattıktan 14 gün içerisinde krediden cayma hakkı sahibidir. Bunun için bir gerekçe gösterme ya da cezai şart ödemesi yapmakla yükümlü değildir.

Konut Kredisi Cayma Bedeli Ne Kadar?

Konut kredisi almaktan vazgeçmek durumunda kişi 14 gün içerisinde bunu bankaya bildirmekle yükümlüdür. Bu bildirim gerçekleştiği anda bankaya sadece kullanmış olduğu kredinin ana para tutarını ve ödemeyi yaptığı tarihe kadar geçen sürede işletilen faizi öder. Buna ek olarak konut kredisi ekspertiz ücreti banka tarafından başka bir kuruma ödendiği için kesinlikle iade edilmemektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz