Konut Kredisiyle Alınan Ev Tekrar Satılabilir mi?

Bir ev sahibi olmak herkesin hayalini süsler. Uzun süre  daire arandıktan sonra uygun olan evi bulur ve ödeme seçenekleri değerlendirilir. Ev sahibi olmanın iki yolu vardır; Bunlardan ilki Anlaşılan ev için peşin ücret ödenir ve ev satın alınır, İkincisi ön peşinattır, Belirli bir peşinat verildikten sonra kalan ödeme için konut kredisi kullanılır. Konut kredisi, uzun vadeli ödeme seçeneklerinin avantajlarından yararlanılarak  ev sahibi olmasını kolaylaştırır. Ancak, konut kredisi ile bir ev satın almaya niyet ettiğinizde, banka ev kredisi için ipotek koyar. Böylece, bankanın kendisinin ödenmesi alışılmadık bir durumda garanti edilir.

Uzun vade seçenekleri ile konut kredisi ile alınan ev için kredi bitene kadar ödeme yapmaya devam edersiniz ve kredi bittiğinde ev borçsuz olarak sizin olur. Fakat bazı durumlarda konut kredisi bitmeden önce ev satışını yaptırmanız gerekir. Kredi borcu olan evi satmak mümkün müdür? Konut kredisi ile satın alınan bir ev nasıl satın alınır? Nasıl Satılır?

Kredi Borcum Var Evimi Satabilir miyim?

Her şeyden önce kredi içekerek alınan bir evi satabilirmeniz mümkün. Evi satın alacak kişi, peşin bedeli ödeyerek evi satın alabilir. Bu durumda, yeni ev sahibi bankaya gider ve kalan borcunu kapatır. Dolayısıyla bankaya borç kalmadığı için ipotek sorunu da ortadan kalkacağı için. Sorunsuz şekilde satış yapılabilir.Böylece evin yeni alıcısı evdeki tüm yasal hakları elinde tutmuş olur.

Banka İle Görüşerek Krediyi Alıcıya Devredebilirsiniz

Konut kredisi olan daireyi satmanın başka bir yolu da alıcı kişinin krediyi üzerine alabilmesi durumudur. Böyle bir durumda satıcı ve alıcı  bankaya gider ve gerekli müzakereleri yapar. Bankanın onayından sonra alıcı, evin değerini öder, kredi aktarılır ve kalan taksit ödenir. Evdeki ipotek, yeni alıcının borcu bitene kadar devam eder. Bu durumdan faydalınabilmesi için, ipotekli konutu alacak olan kişinde Bankalar tarafından kredi verilebilir kriterlere sahip olması gerekmektedir.

Konut Kredisi Devam Eden Konutların Satışında Dikkat Edilmesi gerekenler

Yukarıda 2 şekilde satış seçenekleri önermiştik. Peşin ödeme seçenekleri ile kredisi olan bir gayrimenkulu satıyorsanız. Önce ipoteğin kaldırılmasını, kalan ücretin size teslim edilmesini isteyin. Tapu işlemini banka borcu bittikten ve ipotek kalktıktan sonra yapmanız alıcı ve satıcı olarak önemlidir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz