3 Boyutlu Ev Dekorasyonu

Yaşar Üniversitesi Grafik Tasarım Öğrencileri Yağız Türk ve Ulaş Coşkun tarafından oyun, spor ve eğitim gibi alanlarda kullanılma amacı ile geliştirilen VR gözlüğünün, emlak sektöründe de kullanılması planlanıyor.

Ev Almak İsteyenler 3 Boyutlu İnceleme Yapacak

Ev sahibi olmak isteyenler, satın almak istedikleri evi maketlerden bakıp, incelemek yerine VR gözlüğü ile üç boyutlu bir şekilde inceleme yapabilecek. Ev sahibi olmak isteyenler, gözlüğün kumandasını kullanarak, evin mutfağından banyosuna kadar tüm dekorasyonu yapabilecek ve dekorasyon tasarımını sanal boyut ile inceleyebilecek.

Fiziksel Dünyanın Kurallarını Simüle Eden Yazılım

Hazırlayıp, geliştirdikleri projeyi anlayan Yağız Türk ve Ulaş Coşkun, “Konut almayı düşünen bir kişi, inşaat aşamasında ya maket üzerinden ya da satışı yapan firmaların tamamladığı örnek daireyi fiziksel olarak gezerek karar vermek zorunda kalıyor. Biz de yaptığımız sanal gerçeklik projesinde, dijital görselleştirme tekniklerinden biri olan oyun motoru yazılımlarını ve 3 boyutlu modelleme teknolojilerini kullanıp kendi içinde gerçek fiziksel dünyanın kurallarını simüle eden bir yazılım geliştirdik.

Yazılımımızı kullananlar, konut almayı hedeflediği projenin sanal gerçeklik uygulaması ile projenin dışını ve istediği daire tipinin içerisini gezebildiği gibi dışarıdan isteği katın manzarasını da gözlemleyebilecek. Basit bir VR gözlüğünü takıp kumandasını kullanarak, satın almak istedikleri evi gezmenin yanı sıra istedikleri gibi dekore edebilecek, daire içindeki dolaplar, çekmeceler, kapılar, duvarlar, yer döşemeleri gibi birçok detaya da anında müdahale ederek kendileri karar verebilecek” şeklinde açıklamada bulundu.

Sadece Konut Projesinde Kullanılmıyor

Projeyi geliştiren öğrenciler, yazılımın yalnızca konut projelerinde kullanılmaya yönelik tasarlanmadığını, ev dekorasyonlarında da çok yardımcı olabileceğini şu sözleri ile belirtti; “Bu yazılım sadece konut projelerinde değil, evini yenilemek veya dekore etmek isteyenler için de tasarlandı. Bir odaya çeşitli mobilya veya ev eşyaları nasıl yerleştireceğinizden mutfağınızdaki dolap ve çekmecelerin nasıl görüneceğine kadar ürünü satın almadan veya mağazaya gitmeye gerek kalmadan görebileceksiniz. Böylece, müşteri satın almak için en doğru tercihi yapıp kararını kolaylıkla verebilecek. Kullanım alanları, yapılacak küçük değişikliklerle daha da artabilir.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz