Konut Rayiç Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Sahip olduğunuz gayrimenkul hangi şehirdeyse, o şehrin belediyesine başvurunuzu yaparak bu bedeli öğrenebiliyorsunuz. Rayiç bedeli basit bir tanımlar emlağın pazarlama yani satış sırasında gerçek değeridir. Satış değeri hesaplandıktan sonra piyasa fiyatına göre satışa sunulur ve herhangi bir haksız kazanç da söz konusu değildir. Elbette emlağınızın fiyatını dilediğiniz gibi düşürebilir ya da yükseltebilirsiniz ancak artık herkes haklarını biliyor ve piyasa değerini en iyi şekilde hesaplayarak sahip olduğunuz emlak hakkında piyasa fiyatına da müdahale edebiliyor. Az önce de belirttiğimiz gibi emlak size ait olduğu için fiyat belirleme konusunda özgürsünüz ancak rayiç bedeli üzerinden hareket ederseniz çok daha kısa sürede müşteri bulabilir ve sahip olduğunuz emlağı çok daha kısa sürede elden çıkarabilirsiniz.

En Az 3 Emsal Belirleyin

Gayrimenkulun bulunduğu semtte yapılacak araştırmalarda en az 3 gayrimenkul ele alınarak gerekli değerlendirmeler yapılıyor ve belli bir yöntemle rayiç bedeli hesaplanıyor. Tam olarak detay bir hesaplama için şu formül geçerli olacaktır:

Üç evin rayiç bedelinin toplamını, üç evin toplam metrekaresine bölerek; bu semtte metrekare başına kaç lira rayiç bedel olduğunu bulunabiliyor.

Rayiç bedeli tam olarak semtteki diğer evlere göre hesaplanıyor ancak bu evinizin tam değerini ortaya koymuyor. Evin satış fiyatı net bir şekilde yola bakan taraf, bahçe barındırıp barındırmaması gibi detayların göz önünde bulundurularak hesaplanması ile karşımıza çıkıyor ancak yazımızın başında belirttiğimiz gibi bu bedel piyasa değeri olarak kabul görmüyor.
Rayiç bedeli hesaplama işlemlerini kendiniz yapmak yerine ilgili kuruma başvurunuzu yaparak yetkili isimlerden yardım alabilir ve gerekli hesaplamayı daha profesyonel bir şekilde yaptırabilirsiniz. Rayiç bedeli hesaplama işlemleri için belediyeler sizlere en iyi şekilde yardımcı olacak ve hesaplama işlemini de gün içerisinde yaparak sizlere sunacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz