Konut Rayiç bedeli nedir? Pazar değeri olarak gündemde yer alan konut rayiç bedeli nereden ve nasıl öğrenilir? İşte rayiç bedeli hakkında merak edilen soruların cevapları…

Rayiç bedeli nedir?

Rayiç bedeli taşınmazların il, ilçe, mahalle, ulaşım, büyüklük, sosyal tesisler, merkeze olan uzaklık gibi birçok hususa göre değişiklik göstermektedir. Peki konu rayiç bedeli nereden öğrenilir ve nasıl hesaplanır?

Rayiç bedeli nasıl hesaplanır?

Rayiç, kelime anlamı olarak herhangi bir malın hesaplanan satış değeri olarak biliniyor. Rayiç bedeli ise 6292 sayılı kanun kapsamınca, taşınmazların 8/9/1983 tarihli ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu yada 29,6/2001 tarihli ve 4706 sayılı Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ile Katma Değer Vergisi (VUK) kapsamınca değişiklik yapılması hakkında hükümlere uygun bir şekilde belirlenir ve taktir edilmiş bedel olarak tanımlanmakta.

O günkü güncel piyasa durumuna göre hesaplanan rayiç bedeli, değer ve emlak vergisine göre hesaplanan değer olurken iki ayrı kısımda incelenir. Taşınmazın en az değeri hesaplanır ve piyasa değerinin altında olduğu değere emlak vergisi rayiç bedeli denmektedir.

Konut Rayiç Bedeli Nereden Öğrenilir?

Konut rayiç bedelini öğrenmek isterseniz eğer, konutun bağlı bulunduğu belediyelerin aranması halinde, ada ve parsel gibi isim soyisim gibi emlak bilgileri beyan edilip, bulunduğu mahalle-cadde ve sokak bilgilerine göre o yılın rayiç bedeli veya arsa birim değerini öğrenebilirsiniz. Maliye Bakanlığı’nın valiliklere göndermiş olduğu değerlendirme kararından sonra valiliğin atamış oldukları defterdarlıklar yada mal müdürlükleri rayiç bedelini belirliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz