Konut Sahibi Olmak İsteyip Mağdur Bırakılan Vatandaşlar

Fethullahçı Terör Örgütü soruşturmasından inşaat şirketlerinin de nasibini alması nedeni ile iflas eden, dolandırıcılık ile suçlanan şirketlerin projelerinden konut sahibi olmak isteyen on binlerce vatandaş mağdur bırakıldı.

“Bu Nasıl Hak ve Adalet?”

Fi Yapı, Dumankaya, Kavuklar İnşaat, Uğur İnşaat, Ukra İnşaat, Bulut İnşaat, Makrom İnşaat, Osmanlı İnşaat ve Uluhan Grup gibi şirketlerin projelerini tamamlayamaması nedeni ile konut sahibi olma hayali yarım kalan vatandaşlar, süreçten şikayet ettiklerini dile getirdi.

2011 yılında konut sahibi olma hayali ile ödeme yapan Kemal Kardeş’in durum ile ilgili açıklamaları, “29 yıl dağda taşta öğretmelik yaptım. Ailemle birlikte tüm hayatımı, birikimi ortaya koydum. Bir kendime bir de oğluma ev aldım. 2011’de parasını verdim, bugün hala bekliyorum. Benin malım canım bu ülkeye emanet değil mi? Neden devletim malımı korumuyor, beni 3 kişiye ezdiriyor. Sıkıntıdan kalp hastası, kronik bağırsak hastası oldum. Yetkililer Eseyurt’taki sessiz çığlığı artık duysun. En iyi oyuncularla reklam yaptılar. Meğer ruhsatı yokken inşaata başlamış, satış ofisi kurmuş. İlçe belediyesi neden göz yumdu. Ben bu evleri almak için hayatımı ortaya koydum. Oğlum nişanlıydı onla aynı yerde yaşarız diye 2 ev aldık. Oğlum evlendi torunum 5 yaşında ama hala ortada ev yok. Bu firma sözleşmede olmasına rağmen bize gecikme faizi ödemek bir yana, bir de yeniden para verin diyor. Bu nasıl bir hak, adalet” şeklinde oldu.

Yeni Bir Tüketici Yasası Gerekiyor

Esenyurt bölgesindeki mağdurların avukatı Orhan Boran, konut sahibi olmak isteyen vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için yeni bir tüketici yasasının gerektiğini belirtti. Orhan Boran’ın açıklamaları, “Fi Yapı için TMSF ile uzlaşma çalışmaları sürüyor. Bulut İnşaat ise en umutsuz durum. Filen açık bir şirket ama üzerinde hiçbir mal varlığı yok. Şirketin sahibi hakkında yakalama kararı var. Makrom İnşaat evleri vatandaşa sattı, sonra projeyi arsa sahibine devretti. Ev alan vatandaş ortada kaldı. Arsa sahibi de arsayı başkasının üstüne geçirdi. Danışıklı işlem davası açtık. Tutuksuz yargılanma sürüyor. Acunkent İnşaat da umutsuz durumlardan biri. Yüzlerce mağdur yarattı. Arsa üzerinde hacizler var ve satılması söz konusu. Ukra İnşaat ise mahkemenin atadığı kayyum kontrolünde. Bir projesini Özyurtlar İnşaat bitirmek üzere devraldı. Vatandaşların bir kısmı Ukra’nın istediği bedeli ödüyor ve muvafakatme alıp tapu bekliyor, bir kısmı da bunu kabul etmiyor. Ukra için Ağır Ceza Mahkemesi’ne açılan dolandırıcılık davası ve bireysel davalar sürüyor.” şeklinde oldu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz