Konut satan müteahhit KDV iadesi alacak

Ekonominin lokomotif sektörü olan inşaatta konut tesliminde yüzde 18 olarak uygulanan KDV, 31 Mart 2017’ye kadar yüzde 8’e indirildi. Yapılan bu değişiklikle, piyasanın hareketlenmesi bekleniyor.

Hükümet durgun olan piyasaların hareketlenmesi için ekonominin lokomotif sektörü inşaatta konut teslimlerinde yüzde 18 olarak uygulanan KDV’yi 31 Mart 2017‘ye kadar yüzde 8’e indirdi. Ayrıca atıcıların daha çok konut üretmesini sağlamak için KDV iadesi de getirildi. KDV oranında yapılan 10 puanlık indirim 8 Eylül 2016 – 31 Mart 2017’ye tarihleri arasında geçerli olacak. Yapılan kararnameye göre yüzde 18’den yüzde 8’e KDV oranı düşürülecek olan konutların net alanı 150 metrekare ve üzerinde olacak.

Bu kapsamda müteahhitler, 7 aylık süre içerisinde yapacakları konut satışlarında yüzde 8 KDV hesaplayarak bu miktarda bir ücreti alıcılardan tahsil edecek. Bu sayede alıcılar yapılan bu KDV oranındaki indirimin kendi adlarına düzenlenen faturalara yansıyıp yansımadığını kontrol ederek fazladan KDV ödemeyecekler.

Yapılan bu KDV oran indirimi ile ilgili düzenlemeyi değerlendiren Yeminli Mali Müşavir Abdullah Tolu ise müteahhitlerin geçici süreyle KDV oranı indirilen konut satışları nedeniyle KDV iadesi de alabileceklerini söyledi.

Tolu ayrıca yeni düzenlemede 8 Eylül 2016 – 31 Mart 2017’ye tarihleri arasındaki  7 aylık sürede kararname ile geçici olarak KDV oranı indirilen konut tesliminde bulunan müteahhitler ve konut yapımcılarının KDV iadesi talebinde bulunabileceklerini de belirtti.

KDV indirimi için ne düşünüyor musunuz?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz