Konut Fiyatları Artmaya Devam Ediyor 

Türkiye İş Bankası tarafından verilen destekle hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ve REIDIN Emlak Endeksi Eylül ayı verileri açıklandı. Açıklanan yeni verilere göre Eylül ayında konut fiyatları yükseldi. Endeks verileri incelendiğinde 2017 yılının Eylül ayında bir önceki aya oranla yüzde 0,79 oranında artış yaşandığı görülürken bir önceki senenin aynı dönemi ile kıyaslandığında ise yaşanan artış yüzde 11,55 olarak kayıtlara geçti.

Fiyatlar En Çok Bursa’da Yükseldi

İllere göre kıyaslama yapıldığında metrekare başına konut satış fiyatlarının yüzde 2,07 oranında artış yaşandığı Bursa en çok yükselişin yaşandığı il olarak kayıtlara geçerken fiyatların en çok azalmanın yaşandı il ise yüzde 1,48 düşüş ile Osmaniye oldu. Yıllık artış oranları dikkate alındığında ise en çok yükseliş yaşanan iller sırası ile Balıkesir (% 26,82), Bursa (% 25,08), Edirne (% 21,90), Ordu (% 21,85) ve Aksaray (% 21,79) oldu.

Kiraların En Fazla Yükseldiği İl Yine Bursa Oldu 

Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi verileri incelendiğinde en yüksek artışın yine Bursa’da yaşandığı görüldü. 68 ilde gerçekleştirilen ve Türkiye genelini kapsayan genel değerlendirmede Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi bir önceki aya oranla yüzde 1,05 oranında yükseliş gösterirken 2016 yılının aynı dönemine oranla ise yaşanan artış yüzde 4,89 olarak kayıtlara geçti. Konut kira değerinin en çok azaldığı şehir ise yüzde 2 oranı ile Uşak oldu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz